Tag Archives: макс ферстапен

Пол позиција во Абу Даби за Макс Ферстапен

Макс Ферстапен ќе стартува од првата позиција на ГП на Абу Даби пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон. Ова е трета пол позиција на возачот на Ред Бул во неговата кариера. Ферстапен беше прв пред Валтери Ботас и Луис Хамилтон и така тој успеа да го совлада Мерцедес за прв …

Повеќе »

Големата награда на Русија за Валтери Ботас

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на трката за Големата награда на Русија, 10-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Финецот славеше по втор пат во својата кариера во Сочи, каде ја оствари втората победа годинава, и деветта во кариерата. Најблиску до Ботас беше Макс Ферстапен во болидот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ферстапен „го скрши“ Мерцедес на Силверстон!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен триумфираше на Големата награда на 70-годишнината од Формула 1, петта трка од годинашниот шампионат. Младиот Холанѓанец ја прекина серијата од четири победи на возачите на Мерцедес на „Силверстон“ од почетокот на сезоната, а во исто време стигна до деветтиот триумф во кариерата. Второто место …

Повеќе »

КОРОНАВИРУСОТ ВО СПОРТОТ – ФОРМУЛА 1: Советникот на Ред Бул на најдобриот возач му предложил намерно да се зарази со коронавирус

Советникот на Ф1 екипата на Ред Бул, Хелмут Марко, на својот најдобар возач, Макс Ферстапен му дал, во најмала рака, необичен совет. Тој зборувал за новата сезона, допирајќи ја пандемијата со корона вирусот и рекол дека „ова е идеално време Ферстапен да се зарази“. Тој тврди дека Холанѓанинот е млад …

Повеќе »

ФОРМУЛА 1: Се подготвува спектакуларен трансфер за Луис Хамилтон?

ФЕРАРИ тргнува по најдобриот возач на денешницата, Луис Хамилтон. Тоа го открил Матиа Биното, шефот на екипата на Ферари. Биното порачал дека во италиајнската екипа се пресреќни што можат да го доведат Хамилтон за сезоната 2021. „Луис е неверојатен возач, фантастичен е и фактот дека во 2021. година станува слободен …

Повеќе »

(ВИДЕО) Формула 1: Ферстапен подивел на Хамилтон:„Сите се нормални, единствено него не му е гајле“!

Валтери Ботас победи на квалификациите за ГН на Соединетите Држави, но бробата за стартните позиции ја одбележал уште еден судир на Луис Хамилтон и Макс Ферстапен. Актуелниот светски првак пред неколку дена возењето на Ферстапен го нарекол генерално блесаво и неодговорно, но токму Британецот бил таков на квалификациите. Додека возачите …

Повеќе »

Ботас во Остин тргнува од пол позиција

Пол позицијата пред неделната трка за Големата награда на Соединетите држави ја освои возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Во интересни квалификации пред неделната трка за Големата награда на САД која се вози во Остин, најбрз беше возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Ботас го извези најбрзиот круг со 1:32.029, поставувајќи нов …

Повеќе »

(ФОТО) На Ферстапен му е одземена пол позицијата – ќе стартува од четвртото место!

Холанѓанинот Макс ферстапен оствари најбрзо време во квалификациите на Големата награда на Мексико, но денеска, недела, ќе стартува, од четвртата позиција. Имено, дирекцијата на трката одлучила возачот на Ред Бул да го казни со три позиции поради игнорирање на жолтите знаменца во својот последен круг во Q3. REVISED STARTING GRID: …

Повеќе »

Трка на деценијата и катастрофа на Мерцедес во Хокенхајм!

Макс Ферстапен, возачот на Ред Бул, го освои првото место на Големата награда на германија во Хокенхајм, во трката з акоја ќе се зборува со години… SEVENTH HEAVEN 🏆 Career win number seven in F1 for @Max33Verstappen #F1 #GermanGP 🇩🇪 pic.twitter.com/du63yuu8U3 — Formula 1 (@F1) July 28, 2019 По втор …

Повеќе »