Tag Archives: макс ферстапен

(ФОТО) Ферстапен незапирлив до пол позицијата на „Каталуња“

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ја освои пол-позицијата пред Шпанското ГП, седмата трка во сезоната во Формула 1. До најдобрата стартна позиција Холанѓанецот стигна со круг од 1:12.272 минути, речиси половина секунда пред Карлос Саинц Јуниор во Ферари. За актуелниот шампион тоа е четврта пол-позиција сезонава, а 24-та во …

Повеќе »

И’ по сонце и по дожд: Ферстапен незапирлив во Монако

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, триумфираше на Големата награда на Монако, шестата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Холанѓанецот по втор пат во кариерата славеше на улиците на Монте Карло, каде ја забележа и четвртата победа сезонава, а 39-та во кариерата. MAX VERSTAPPEN WINS IN MONACO!!! 🏁🏆🎉 The …

Повеќе »

Ферстапен му го презема полот на Алонсо во Монако, крах за Перез

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Ферстапен, ќе стартува од пол-позицијата на Големата награда на Монако, шестата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. MAX: “Of course very happy to be on pole here for the first time. Race pace wise, the car is quick, just need to keep it …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен конечно, по лудилото, ја освои Австралија!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, триумфираше на Големата награда на Австралија, третата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, по целосен хаос и три прекини. Така бранителот на титулата првпат во кариерата успеа да се најде на највисокото скалило на подиумот на патеката „Алберт Парк“, а воедно ја оствари …

Повеќе »

ФОРМУЛА 1: Пол за Ферстапен, неочекувано друштво, Перес пд последна позиција

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Австралија, третата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Бранителот на титулата ја освои втората пол-позиција сезонава на патеката „Алберт Парк“, а 22-ра во кариерата со време од 1:16.732 минути. Brilliant qualifying effort from @MercedesAMGF1 Russell takes …

Повеќе »

Перез ја покори Џеда пред Макс, Алонсо броеше до 100!

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез, триумфираше на Големата награда на Саудиска Арабија, втората трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. HE RUNS THESE STREETS!! Sergio Perez wins the 2023 Saudi Arabian Grand Prix! Verstappen and Alonso complete the podium#SaudiArabianGP #F1 pic.twitter.com/GNDeeoyNRz — Formula 1 (@F1) March 19, 2023 Мексиканецот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ферстапен конечно славеше во Бахреин, трката ја обележа новата катастрофа на Ферари

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ја освои денешната голема награда во Бахреин, со која инаку започна овогодинешното првенство во Формула 1. Шампионот конечно дојде до првата победа во Бахреин, откако на неа имаше дури пет откажувања во претходните осум трки. Тоа беше голем детал што беше вкупно 36. Триумф …

Повеќе »

Без изненадувања: Првиот пол сезонава на Ферстапен!

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Ферстапен, ќе стартува од пол-позицијата на Големата награда на Бахреин, со која ќе започне новата сезона. Возачот на Ред Бул ја постигна 21. победа во квалификациите на патеката „Сакир“, со круг од 1:29.708 минути, 138 илјадитинки пред тимскиот колега Серхио Перес. Двоецот на шампионскиот …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен рутински, Леклер вицешампион, Фетел во пензија!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен триумфираше на трката за ГН на Абу Даби, со која заврши овогодинешниот шампионат во Формула 1. Последната трка од сезоната го означи и крајот на кариерата на четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел, кој го освои 10-то место на „Јас Марина“. #F1DriverOfTheDay It could only …

Повеќе »