Tag Archives: макфест

„Макфест 2018“ – прва вечер: Ќе фалиме – НЕ! Ќе бидеме објективни – КАТАСТРОФА!

Првата вечер на годинешното 33. издание на некогаш реномираниот и престижен фестивал „Макфест“ донесе едноставно кажано главно Катастрофи од песни. Ако тоа воопшто и’ може да се нарече песна… Површно нафрлени ноти, без ритам, без ништо кое на ионака (во поголемиот дел) гласовно сиромашни пејачи им правеа мака да ги …

Повеќе »

„Макфест 2018“: Започнува битката за вредните евро-награди!

Вечерва во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип ќе започне 33. издание на фестивалот на забавни мелодии „Макфест 2018“… „Песните и авторите се веќе познати. Вкупно 32. композиции, познати имиња од македонската забавна сцена но и нови лица кои бараат место на естрадата“, рече Владимир Дојчиновски, уметнички директор на …

Повеќе »

(ФОТО) За победниците на „Макфест 2018“ – 12.000 евра

За овој фестивал е важно што се враќаат и автори и изведувачи кои подолг период не беа присутни на „Макфест“… Триесет и третото издание на македонскиот фестивал за забавна музика „Макфест“ ќе се одржи на 4, 5 и 6 октомври на сцената во Домот на културата во Штип. На фестивалот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Александра Јанева:„Поставувам цели на кои работам и сакам да го видам нивниот резултат!“

Таа е една од ретките, можеби и единствена во тоа што го работи. За малкуте години кои ги им си изгради пат кој е за респект – Победник е на музичкото шоу „Сите наши песни“ во 2013.,два пати победи на „Макфест“ во 2013. и 2016. година, победила на натпреварот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мартинијан дочекан со овации во „Ѕвездите на Гранд“

Есента, се чини ќе биде многу успешна за младиот пејач. По пауза од две сезони, Мартинијан Кириловски повторно се врати на големата сцена на Гранд шоуто, каде беше дочекан од овации, не само од публиката, која очигледно го запомнила многу добро од првата сезона која се емитуваше во Македонија, туку …

Повеќе »

Вечерва финална вечер на „Макфест“: Кого ќе гледаме на прогласувањето а кој ќе ја освои публиката?

Изминатите два ден во Штип се одржаа двете полуфинални вечери на годинешното издание на „Макфест“. Видно изменето и во поглед на учесниците и во однос на наградите чии износи драстично се менуваа последната недела, како и модернизирањето (односно враќање на старо) со настап на матрица… Сепак, најважно е што ќе …

Повеќе »

(ФОТО) „Макфест 2017“: Многу познати ноти но и извонредни композиции!

Годинава традиционално, во првиот викенд во октомври, започна годинешното издание на фестивалот на забавни мелодии „Макфест 2017“. Годинава за разлика од претходните, изведувачите пееа на матрици, а изостана оркестарот во живо. Како домаќин на сцената кој ја водеше програмата се појави водителот Димитар Атанасовски кој не е првпат во оваа …

Повеќе »

Вечерва започнува „Мафест 2017“ – со зголемени награди и непознати учесници!

Пет илјади евра за првопласираниот, по четири и три за второ и трето место! Со кревањето на фестивалското знаме, денеска започнува 32-то издание на единствениот фестивал на забавна музика “Макфест“.За прв пат ќе бидат отпеани 30 композиции, од македонски и автори и изведувачи од странство.Две полуфинални вечери и едно финале.А …

Повеќе »

За награди од 26.500 евра на „Макфест“, натпреварувачите ќе пеат на матрици

Најстариот македонски фестивл си го враќа првобитниот термин за одржување, во октомври, но и изведбите на матрица… Организаторите на традиционланиот фестивал „Макфест“, во март соопштија дека повторно го враќаат терминот на одржување во месец октомври, така што трите фестивалски вечери ќе се одржат на 5., 6. и 7.ми октомври. Во …

Повеќе »