Tag Archives: макфест

(ВИДЕО) Мијата со кавер на „Бај бај“ од Драган Каранфиловски Бојс:„Емоционален времеплов и обврска!“

Станува збор за преработка на песната „Бај Бај“ која група „Буба Мара“ ја изведе на „Макфест“ во 1988 година. Музиката и текстот се на легендарниот Драган Каранфиловски – Бојс, а новиот аранжман во кантри блуз стил го потпишуваат Дамир Пух, Наташа Миха Пух и Мијата. Усната хармоника ја свири Александар …

Повеќе »

Замина поетот и писател Васил Пујовски – Автор на многу ТВ серии, хитови од „Макфест“ и „Златно славејче“

Вчера не напушти уште еден голем човек кој остави длабока трага во македонското творештво…Васил Пујовски трајно ни рече „Збогум“ оставајќи зад себе дела кои внесоа големи иновации…    Васил Пујовски е роден на 11. октомври 1946 во Д’мбени, Костурско, со потекло од Егејскиот дел на Македонија. Во време на Граѓанската војна …

Повеќе »

(ФОТО) „Макфест 2019“ со 5.000 евра за победникот: Познати се изведувачите

Раководството на фестивалот на забавна музика „Макфест 2019“ на денешната прес-конференција ги соопшти изведувачите и тимовите, кои ќе настапат на трите фестивалски вечери, на 10, 11 и 12 октомври. „Годинава, фестивалот се совпаѓа со празникот 11 октомври, што ќе биде дополнителен придонес во одбележувањето на денот на македонската револуција. Иако …

Повеќе »

Анастасија: Минатата година беше откритие на „Мак Фест“- За следниов период најавува две нови песни

Минатата година со „Ме научи да бидам своја“ дебитираше на сцената на „Мак фест“ и го освои високо 4-то место, а оваа песна на Иле Спасев и по цела година, остана како една од највртените и најслушаните хитови по македонските радио станици. Анастасија Аврамовска, која неодамна го прослави својот 18-ти …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Макфест“ го објави конкурсот за нови композиции:Скокањето на сцена поважно од текстот!

Минаа скоро четири месеци од финалната вечер на „Макфест“, а организаторите го објавија конкурсот за нови композии… Да се потсетиме на минатогодишниот „Макфест“ победи композицијата „Никогаш не вели никогаш“ на авторскиот тим – музика:Лазар Цветковски, текст: Магдалена Цветковска, аранжман: Лазар Цветковски, во изведба на Антониа Гиговска… Интересно е дека „Макфест“ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) По успехот на „Макфест“ Ивона сними спот за „Убав е овој свет“

Ја следевме во нејзините обиди на „Ѕвездите на Гранд“, но се чини дека реши дека е најдобро дома па со макфестовската „Убав е овој свет“ потврди дека има гласовни квалитети кои ги надминуваат оние од жирито на „Гранд“ и „дома си е дома“… Макфестовската тема на Ивона Јовановиќ „Убав е …

Повеќе »

(ФОТО) „Макфест 2018“: Триумф на Антониа Гиговска со „Никогаш не вели никогаш“!

Со оглед на традицијата која ја има „Макфест“ заслужува подобри песни кои ќе го исполнуваат македонскиот етер најмалку една година, до следното издание на фестивалот, оти вака е многу, многу лошо… Антониа Гиговска со песната „Никогаш не вели никогаш“ е победник на 33.тото издание на фестивалот „Макфест“, кој синоќа заврши …

Повеќе »

(ФОТО) Вечерва е финале на „Макфест 2018“: Еве по кој редослед ќе настапуваат најдобрите – Дали е време за прва победа на Антониа Гиговска?!

После двете полуфинални вечери дојде време за последната изведба – финалето. Вечерва во Штип, најдобрите 20. композиции ќе се обидат да дојдат до што подобар пласман но и победа… Најдобра според гласовите на публиката и оценките на стручната комисија и медиското жири беше Антониа Гиговска со песната „Никогаш не вели …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Макфест 2018“ – втора вечер:Малку, ама само малку, почна да личи на фестивал – има ли публика во салата?

Втората вечер на „Макфест“ почна да ја поправа сликата од претходната вечер… Ова веќе почна да заличува на фестивал, но сеуште е далеку од оној „Макфест“ на кој се изведуваа квалитетни (по сите тертипи) композиции – со добри текстови, музика и аранжмани… Да не биде дека премногу критикуваме, ќе потсетиме …

Повеќе »