Tag Archives: макфест

(ВИДЕО+ФОТО) ОДИМЕ ПОНАТАМУ: Мартинијан Кириловски со првиот сингл „Пола света“ за Гранд продукција

Кога нешто оди – оди…Така може да се оцени и успешниот од на кариерата на Мартинијан Кириловски кој освен победата на „Макфест“ со „100 пати на ден“, сега посериозно ја продолжува кариерата и во Гранд продукција… Мартинијан Кириловски имавме прилика да го гледаме во последната сезона на „Ѕвездите на Гранд“ …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Мартинијан Кириловски: „Македонија изобилува со многу талентирани луѓе особено на полето на музиката!“

Ова момче не треба посебно да го претставуваме, не само поради тоа што победи на „Макфест“, или го има во „Гранд ѕвезди“, туку според тоа што покажа дека е вреден, упорен и се бори за својата визија и за себе… „Макфест за мене има големо значење, можам да кажам дека …

Повеќе »

(ФОТО) „Макфест“ како дел од нашата реалност – СЕ СОГЛАСУВАМЕ СО СТОЈАН ТРОИЦКИ: „Вака повеќе не може!“

После многуте написи за лошиот фестивал, неорганизираноста, нетранспарентноста…и да не набројуваме повеќе бидејќи се ќе биде со почетните не…на Фејсбукс се огласи и долгогодишниот директор и човекот кој го измисли и успешно туркаше, и во меѓународните води, нашиот најдобар и најквалитетен фестивал…Но, само додека тој,Стојан Троицки, беше на негово чело… …

Повеќе »

Даниел Данн има нова песна – „Завртив круг“

Поп-пејачот Даниел Данн на фестивалот „Макфест“ викендов ја промовираше својата нова песна, „Завртив круг“. Музиката за песната во брз ритам ја напиша Анастасија Габроска, а текстот и аранжманот се на Кристијан Габроски. „Соработката се случи многу спонтано. После еден од моите настапи во Скопје добив порака до Габроски дека одлично …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Марјана Станојковска атрактивна на „Макфест“: Мажите велат – „Штип гори од неа!“

Секогаш атрактивната Марјана Станојковска три дена ги водеше фестивалските вечери на „Макфест“ и ја имаше секаде, и’ на сцената и во „зелената сала“ со изведувачите… Но, пленеше со креациите. Синоќа започна со светликава прозирна тоалета која набргу беше сменета со елегантен црвен фустан кој на моменти и пречеше во работата… …

Повеќе »

(ФОТО) Втора срамна дамка на „Макфест“ – Без никаква најава:Тамара Тодевска со шоу програма на финалната вечер!?

Никој не може и не смее да ги оспорува вокалните квалитети на Тамара Тодевска – едноставно НЕ СМЕЕ – бидејќи нема што да се замери или забележи, но тоа не и дава за право, со своите постапки, да ја губи подршката од љубителите на музика во татковината. Тивко, онака тајно, …

Повеќе »

(ФОТО) Прва дамка на „Макфест“ – Оле Здравковска со статус на Фејсбук: “Уште пред за започне Макфест се знаеа наградите, мизерија од фестивал”

„Присутна бев таму и со свои очи видов како се даваат плик од карти на изведувач за да се стават гласовите од публиката…“ Синоќа во Домот на културата “Ацо Шопов” во Штип се одржа 34-то издание на фестивалот “Макфест”. На фестивалот настапуваше и младиот изведувач Огнен Здравковски кој се претстави …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Макфест 2019“: Конечно нешто реално – заслужена победа на „Сто пати на ден“ со Мартинијан!

Повеќе од три децении и со над 1000 композиции „Макфест“ е фестивал хроничар на македонската забавна сцена, создавајќи познати хитови, многу од нив и до денес популарни. Почнувајќи од првиот победник „Кога те нема“ со Хелена Благне, па се до денес „Макфест“ им овозможи на многу изведувачи да се пробијат …

Повеќе »

(ФОТО) СРАМНО И ДЕГУТАНТНО: Кујната на „МАКФЕСТ“ најдобра во Штип – имаат ли барем малку ОБРАЗ И СРАМ!

Не, не ни се веруваше кога ги видовме резултатите по гласањето на публиката во салата и жирито (патем ги сфати ли некој правилата за добивање на оние фамозни бројки зад секој изведувач…) кои потоа носат во финалето или дома… Кога некои луѓе ќе сфатат дека со сила не бива убавина? …

Повеќе »