Tag Archives: макфест

(ВИДЕО+ФОТО) Пее за нејзиниот „Омилен“, но таа стана омилена по настапот на „Макфест“: Марија Спасовска го промовираше спотот за новата песна!

Дефинитивно младата и талентирана пејачка Марија Спасовска беше една од најзабележаните учесници на овогодинешното издание на фестивалот „Макфест“, кој се одржа викендот во Штип. Нема сомнеж дека Марија ги освои срцата на публиката, а доказ за тоа се позитивните коментари кои не престануваат да пристигнуваат на нејзина адреса. Таа имаше …

Повеќе »

(ФОТО) „Макфест“ оваа година ќе „гори“: Атрактивната пејачка Андријана Петрушовска го најави нејзиниот настап со провокативна фотосесија!

На овогодинешното издание на фестивалот „Макфест“ кој ќе се одржи следниот месец во Штип, ќе настапи и една од најатрактивните млади пејачки на македонската сцена – Андријана Петрушовска. Андријана Петрушовска, која на јавноста стана позната по нејзиното учество и влез во финалето на српското реагионално шоу „Ѕвездите на Гранд“, но …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју со Александар Тодороски: „Овој моментум со Макфест морам да го искористам за промоција на моја, авторска музика и ветувам, нема да разочарам!“

Дојде виде победи, тоа можеме да го кажеме за Александар Тодоровски кој на јавноста досега и беше познат по неговите настапи со групата „Феникс“, но од оваа година и како победник на „Макфес“, човекот кој успеа да се претстави (како дебитант) а потоа и да победи… Во денешното интервју ви …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете го спотот за „Денот што ни носи” новата балада на Александра Јанева

По пауза од две години, Александра Јанева го објави својот повратнички сингл „Денот што ни носи”. Песната е заедничко авторско дело на Лазар Цветкоски и Александра Јанева. Емотивната видео-приказна за песната ја направи Ѓорги Вацев. „Денот што ни носи” беше премиерно изведена на 36-тиот Фестивал на забавни мелодии Макфест и …

Повеќе »

„Макфест“ и’ годинава со две фестивалски вечери и на отворено

Фестивалот на забавна музика „Макфест“ втора година по ред ќе биде на отворено, локацијата е „Аква бела ресорт“ или поранешниот Градски базен во Штип, најави градоначалникот на Општина Штип, Сашко Николов. Одлуката била донесена поради протоколите за организирање на вакви настани. -Се одлучивме за оваа локација, бидејќи изобилува со убавини, …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Нокаут“ го промовираше видеото за победничката „Сакам да живеам“ од „Макфест“ и ги најавија „жешките“ новости кои ги подготвуваат

Денеска во Music Bar Intermezzo се одржа промоција на видеото на темата „Сакам да живеам“ со која „Нокаут“ победи на годинешното макфестовско издание… Промоцијата беше проследена и со кратка прес-конференција, а како што може да се види и од фотографиите, беа запазени сите протоколи и мерки за заштита од Ковид-19… …

Повеќе »

(ФОТО) „Макфест“ како дел од нашата реалност – СЕ СОГЛАСУВАМЕ СО СТОЈАН ТРОИЦКИ: „Вака повеќе не може!“

После многуте написи за лошиот фестивал, неорганизираноста, нетранспарентноста…и да не набројуваме повеќе бидејќи се ќе биде со почетните не…на Фејсбукс се огласи и долгогодишниот директор и човекот кој го измисли и успешно туркаше, и во меѓународните води, нашиот најдобар и најквалитетен фестивал…Но, само додека тој,Стојан Троицки, беше на негово чело… …

Повеќе »

Даниел Данн има нова песна – „Завртив круг“

Поп-пејачот Даниел Данн на фестивалот „Макфест“ викендов ја промовираше својата нова песна, „Завртив круг“. Музиката за песната во брз ритам ја напиша Анастасија Габроска, а текстот и аранжманот се на Кристијан Габроски. „Соработката се случи многу спонтано. После еден од моите настапи во Скопје добив порака до Габроски дека одлично …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Марјана Станојковска атрактивна на „Макфест“: Мажите велат – „Штип гори од неа!“

Секогаш атрактивната Марјана Станојковска три дена ги водеше фестивалските вечери на „Макфест“ и ја имаше секаде, и’ на сцената и во „зелената сала“ со изведувачите… Но, пленеше со креациите. Синоќа започна со светликава прозирна тоалета која набргу беше сменета со елегантен црвен фустан кој на моменти и пречеше во работата… …

Повеќе »