Tag Archives: македонско девојче

(ВИДЕО) Каде и да се само Македонци можат вака да ја исполнат „Македонско девојче“

„Синтезис“ во рамките на турнејата по Австралија имаше средба и со членовите на МКУД „Илинден“ во Сиднеј. Освен „мастер клас по зурла, кавал, тапани, гајда, тамбура и тарабука, невозможно е на ваква средба на Македонци да не се испее култната „Македонско девојче“. „Синтезис“ со „Илинден“ ја изведоа „Македонско девојче“ и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сузана Гавазова ја крена на нозе публиката: „Македонско девојче“ ечеше во Турција!

Македонската пејачка Сузана Гавазова имаше настап во Турција, на кој според видеото кое таа го објави на социјалните мрежи, присуствувале голем број Македонци кои живеат во Турција. Таа приреди вечер за паметење на која се пееше од „Македонско девојче“ до „Павле ми пие“, а се вртеше и оро. Освен со …

Повеќе »

(ВИДЕО) СРЕДЕ СКОПЈЕ: Распеани Јапонци и Јапонки играат оро на “Македонско девојче”!

Сеуште Скопје е интересен за странските туристи кои се чини дека при доаѓањето во нашата земја добро се „подготвуваат“ и со музички знаења… На социјалните мрежи се појави видео од распеани туристи од Јапонија, кои на плоштадот “Македонија” во Скопје играат оро на „Македонско девојче”. Видеото за кратко време стана …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дали има на овој бели свет поубаво девојче од вакво прекрасно Македонче?

Ова е Македонско девојче! Убава како и песната која оди во позадина… На една веселба ова убаво македонско девојче удира тапани на познатата песна „Македонско девојче“…А, колку и се поклонуваат можете да видите во видеото – клекнати, мажи, и аплаудираат за умеењето… Погледнете: Дали има на овој бели свет поубаво …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Македонско девојче“ ечеше во Загреб: Нашето девојче секаде најубаво и најопеано!

Навистина, барем за сите Македонци, не треба да се говори и пишува за нашиот фолклор, за убавите песни кои го освојуваат светот…но секогаш ни е мило кога ќе слушнеме за некој нов настан… За некое ново и успешно презентирање на македонскиот фолклор… Едно од последните е претставување на Македонскиот фолклор …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како тенисерот број 1 се дружи со фановите: Ѓоковиќ пред илјадници фанови ја пее „Македонско девојче“: „Лепа, лепа песната…за нашите пријатели!“

 Новак Ѓоковиќ е познат како многу непосреден човек а видеото на екипа.мк покажува како се дружи со фановите? Ноле на својот Инстаграм пееше разни песни, а во еден момент ја запеа и „Македонско девојче“. Погледнете како звучи славната македонска песна од тенисерот број 1. на АТП листата. „Ех, да сум …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Македонско девојче“ од десетици илјади грла за Билјана – единствената девојка во европскиот шампион Вардар!

Тимот на Вардар ја освои втората титула во Лигата на шампионите на ЕХФ. По прославата синоќа во Келн, вардарци синоќа беа пречекани во Скопје и титулата ја прославија на плоштадот Македонија со десетици илјади навивачи.   Сите навивачи ја поздравија и Билјана Црвенковска, помошникот на Роберто Гарсија Парондо, со песната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шпанката Сандра Сантиаго со „Македонско девојче“ во Минхен ја крена публиката на нозе!

За време на нивниот настап во Минхен, тие ја извеле и’ најпознатата македонска песна “Maкедонско девојче”, a публиката се кренала на нозе. Оркестарот “BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA” во април направил промоција на својот најнов албум насловен како “Аvo Kanto” низ цела Германија. За време на нивниот настап во Минхен, тие …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Македонско девојче“ без граници: Еве како ја пеат домородци помеѓу Етиопија и Јужен Судан!

За нашата многу популарна песна „Македонско девојче“ нема граници… Билјана Јуруковски на Фејсбук објави видео како песната „Македонско девојче“ со неа ја пеат домородни луѓе на граница поомеѓу Етиопија и Јужен Судан… Ете пример дека музиката не познава граници… Kako ja peeme Makedinsko devojce na gosti kaj Surma domorodnite ljuge …

Повеќе »