Tag Archives: Македонски

(ВИДЕО+ФОТО) ПРВИ ФОТОГРАФИИ И СНИМКИ ОД МЕСТОТО НА НЕСРЕЌАТА: Автобус од Македонија потполно изгорел заедно со патниците!

Автобус од Македонија изгоре рано утринава во Бугарија. Загинаа 46 лица, меѓу кои 12 деца Несреќата се случила на 31-от километар од автопатот Струма, недалеку од селото Бошнек. Според првите податоци, во автобусот имало 53. лица, сите биле државјани на Северна Македонија кои патувале од Турција. На местото на несреќата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Андреа запеа на македонски и има силна порака за својата публика

По неколкуте песни на англиски јазик, Андреа вади нова песна, овој пат на македонски јазик. Јавачи е името на најновиот сингл достапен на сите музички онлајн платформи веќе од 16 ноември. Со звук кој нè потсеќа на 2019та, а текст кој несомнено може да ја инспирира денешната младина, Андреа пее …

Повеќе »

(ВИДЕО) Васил Гарванлиев ја пее „Татковино“ со повеќе од 100. деца од Chicago’s Children Choir:„Македонијо, Татковино моја ТЕ САКАМ со сета шареноликост на овој свет!“

Велат детството на нас остава најдлабока трага, а така е и со Васил Гарванлиев кого за Чикаго и Детскиот хор го врзуваат небришливи спомени. Токму поради тоа Васил со 112. деца од Chicago’s Children Choir ја пее песната „Татковино“ на македонски... Оваа изведба Васил Гарванлиев ја постави и на својот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Слушнете ја „Километри“ од Лозано во изведба на Рафаел од Германија – Пее како да е Македонец!

Добриот глас далеку се слуша па така песната „Километри“ на Лозано стаса до Рафаел во Келн, Германија. Една од најубавите македонски песни „Километри“ на Влатко Лозаноски – Лозано во своја верзија ја испеа Германецот, Рафаел Лопро, кој всушност пее „кавер-верзии“ на најдобрите песни од целиот свет. Тој на неговиот профил …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА СИГУРНО ЌЕ ВЕ НАЕЖИ: Амира Медунјанин на македонски ја изведува „Ја излези Ѓурѓо“ во Арена во Пула

Познато е дека македонскиот фолкор, македонските народни песни се меѓу најценетите во светот, а тактот на песните, посебно 7/8 се изучуваше на најпознатите Музички академии во светот… Поради тоа и не чуди што врвната вокалистка Амира Медунјанин со нејзиниот оркестар „Вечерња љубав“ се одлучила песната „Ја излези Ѓурѓо“ да ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) Екран ви претставува: „The G Notes“ – семејно дуо кое работи на два проекти и со истите освојува!

Музичкото дуо „The G Notes“ работи во гевгелија но во скоро време планираат да „ја прошират“ територијата. Како и сите малди состави така и тие творат на два колосеци – обработка на странски хитови но и создавање нови, авторски песни. Во дуото членуваат брат и сестра и тоа, Григор Гошев …

Повеќе »

DISTRIKT NEW RISING STAR ги бара музичките таленти

Скопје Мериот хотел и Дистрикт бар и ресторан со новиот проект DISTRIKT NEW RISING STAR, е во потрага по неоткриени музички таленти. Хотелот со отворен повик ги повикува сите талентирани музичари кои имаат желба за успех и кои сакаат да бидат слушнати и откриени, да се пријават и со тоа …

Повеќе »

(Аудио+фото) Македонски а светски: My Darkest Time со нов албум ќе го освојуваат светот!

Тие се едни од оние кои го работат тоа што го сакаат но не се премногу „нападни“ да не заглушуваат со нивната работа туку си свират и издаваат и бележат успеси. Тие се My Darkest Time… Во 2005 My Darkest Time почна како “one man band” (Жарко Атанасов) со микс …

Повеќе »

(ФОТО) Што е именден и зошто го славиме?

Давањето на христијанско име подразбира дека оној што ќе го носи името, ќе го има како пример како треба да постапува – животот на светителот чие име го носи. Името на човекот е она по што другите го препознаваат и го паметат. Затоа никој не им дава на своите деца …

Повеќе »