Tag Archives: македонска песна

(ВИДЕО) МАКЕДОНСКАТА ПЕСНА НАЈУБАВА ВО СВЕТ: Култната „Зајди, зајди“ се користи за разни пригоди па и’ во гимнастика

Гледате Светско првенство во гимнастика и одеднаш ве погодуваат некои добро познати ноти…Тоа никако не може да ве остави рамнодушни…Не, ќе ви надојдат солзи во очите и ќе ги пуштите со онака со едно тешко – Ех…. Токму „Зајди, зајди“ беше избор на тимот на младата (17. годишна) гимнастичарка Александра …

Повеќе »

(ВИДЕО) За убаво попладне: Руска фолк група ја изведува МАКЕДОНСКАТА „Ој, Јано, Јано“, а светот прашува од каде е оваа прекрасна песна!

Tamburitzans е познат руски фолк ансамбл кој на 7. април ја почнува турнејата во Америка и ќе има концерти во повеќе градови во САД… Но, тие едно сончево попладне во Сенкт Петерсбург го искористиле за да ја испеат „Јано мори“, македонската народна песна… Присутните во одморалиштето Sunset Vistas биле воодушевени …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Тешко мина мојта младост“: Вака се веселат Македонци!

Дали е слава, некаков собир или пак роденден како во случајот, Македонци од сите делови на светот се веселат и радуваат со своите омилени – македонски песни. Така било и на роденденот на Марина на кој пеел Дамјан Стојановски, достоен наследник на својот татко, Војо, кој остави длабока трага во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонско оро среде Воден?Дали знаете кое оро е ова?

На интернет се појави видео со македонска песна на која се игра македонско оро. Коментарите се различни – некои велат дека тоа не е македонско оро туку бугарско бидејќи тие немаат своја музика па користат македонски песни. Други пак велат дека станува збор за македонско оро. Кое е вашето мислење? …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонска песна како подлога за гимнастика: Александра со „Зајди, зајди“ до бронзен медал на СП!

Сме биле сведоци дека македонската песна „Зајди, зајди“ се користи на многу прослави, ја препејуваат, користат во филмови, документарци…но се случи една гимнастичарка да ја земе како „помош“ во својот последен настап на СП во ритмичка гимнастика во Бугарија. Италијанската гимнастичарка Александра Агургукулезе го освои бронзениот медал на Светското првенство …

Повеќе »

(ВИДЕО) Каква иронија: Има ли поубава музика од македонската и’ тука (во родната грутка) а не само во странство?

Нашинците во цел свет ги пеат македонските песни, играат македонски ора а во матичната држава се слуша некоја друга музика… Некогаш се говореше – во Босна немој да пееш, во Србија немој да играш а во Македонија немој ниту да играш ниту да пееше…Но, тоа беше некогаш… Сега од сите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јапонци ја пеат „Бело лице љубам јас“: Споделете Македонци – сите да видат!

Познато е дека македонската песна има допрено во сите делови на светот. Но, колку и’ да ни е тоа познато, секогаш радува кога ќе видиме дека некој ги пее македонските песни и ги игра македонските ора… Едно такво видео ни пристигнува од далечната Јапонија која има потполно поинаква култура од …

Повеќе »