Tag Archives: македонска филхармонија

(ФОТО) Петар Грашо со два ексклузивни концерти во Македонска Филхармонија!

Најголемата актуелна хрватска пејачка ѕвезда, Петар Грашо, после навистина долго време ќе има свој солистички концерт и во Скопје. Иако насекаде во регонот Петар Грашо настапува во најголемите постоечки сали, Авалон продукција сепак се одлучила да направи два ексклузивни и интимни концерти, во најубавиот простор во Скопје, Македонската Филхармонија. Концертите …

Повеќе »

Моќниот Реквием на Верди на сцената на Филхармонијата!

На 25 април, овој четврток, во 20 часот, Филхармонијата заедно со Хорот на Операта и врвните солисти –Весна Ѓиновска-Илкова (сопран), Елени Матос (мецосопран-САД), Дејвид Јунгхон Ким (тенор–Кореја) и Милан Силјанов (бас-баритон), под диригентство на маестро Емил Табаков(Бугарија), ќе го изведат едно од најмоќните дела во историјата на музиката – Реквием …

Повеќе »

Врвниот пијанист Хају Жанг во Скопје!

Пијанистот кој настапи како солист на големата турнеја на Македонската филхармонија во Кина, овој пат доаѓа во Скопје! Кинескиот врвен пијанист Хају Жанг, на 5 април (петок) во Камерната сала на МФ во 20 часот, ќе одржи рецитал на кој ќе изведе дела од Бетовен, Шопен,Дебиси иРавел. Хају Жанг заедно …

Повеќе »

Каролина Гочева: „Сите во мислите сме со семејствата на настраданите и повредените“

Пејачката Каролина Гочева, која на 15. и 16. февруари требаше да има концерт во Македонска филхармонија,а кои поради дводневната жалост ќе бидат презакажани, на фејсбук изрази сочувство на семејствата на загинатите и повредените во автобуската несреќа што се случи на патот Скопје – Тетово. „Вечерва сме сите во мислите со …

Повеќе »

(ФОТО) Валентино Скендеровски за огласот во Филхармонија: Бараат тонец а во Македонија има факултети за инженер по звук – за кого го местат огласот?

Македонска филхармонија вработува! – пишува на својот фејсбук профил Валентино Скендеровски негодувајќи за огласот за вработување и поставувајќи прашања зошто се бара лице со гимназиско образование кога во Македонија има Факултети за инженер по звук – што е соодветен назив на работното место….А, потоа покажува и на како техничко „чудовиште“ …

Повеќе »

(ФОТО) Концерт за паметење на Симон Трпчески и Македонската филхармонија!

Синоќа во прекрасниот амбиент на Македонската филхармонија, нашиот пијанист со интернационална слава, маестро Симон Трпчески, одржа незаборавен концерт пред македонската публика. Присутните уживаа во музиката на Шостакович и Гершвин во моќна изведба на Трпчески придружуван од Македонската филхармонија на чело со диригентот Борјан Цанев. Концертот донесе многу емоции, радост и …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Кабаре концертот на Мијата беше уживање за сите сетила!

Уживање за сите сетила беше кабаре концертот на македонската пејачка Мијата кој се одржа во петокот навечер во малата камерна сала на Македонската филхармонија. Музика, стихови, перформанс, глума, понуди македонската кантавортка со своето дело „Јаболки и круши за уметнички души“. Покрај песните од албумот „Небеска“, таа испеја и понови хитови, …

Повеќе »

(ФОТО) Каролина ги распродаде двата концерти во Македонска филхармонија: Побрзајте за билети за третиот…

„ДВАТА КОНЦЕРТА НА КАРОЛИНА СО МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА ПОЛОВИНА РАСПРОДАДЕНИ УШТЕ ПРВИОТ ДЕН!“, соопштија од Авалон продукција. „Драги пријатели, Задоволство ни е да ја споделиме со вас оваа среќна вест! Иако концертите на нашата најголема музичка ѕвезда Каролина Гочева со Македонската филхармонија, се закажани за 15-ти и 16-ти февруари и има …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Концерт што не се пропушта: Горан Бреговиќ и Македонска филхармонија во Скопје го носат светскиот спектакл „Три писма од Сараево“!

Најголемата активна ѕвезда од Балканот ширум светот, познатиот и популарен Горан Бреговиќ, конечно го носи својот последен проект „Tri pisma iz Sarajeva“ и во Скопје, на 22-ри март во ВИП Арената. Бидејќи ова шоу не може да се изведе само со неговиот „Оркестар за свадби и погреби“, тој на скопскиот …

Повеќе »