Tag Archives: македонија

МЗ: Поради зголемен број на заразени лица воено медицински персонал се вклучил при земањето на брисеви за тестирање од ковид-19

Министерството за здравство информира дека Армијата на Република Северна Македонија се вклучи, со поддршка, во тестирањето на граѓаните од коронавирусот. Тим од техничкиот персонал од Воено медицинскиот центар почна на терен, во асистенција на екипите од Центарот за јавно здравје (ЦЈЗ) да им помагаат при земањето на брисеви за тестирање …

Повеќе »

За изминатите 24. часа се потврдени 175. нови случаи на ковид 19: Вкупната бројка на дијагностицирани е 3.538,оздравени се 18. пациенти а починати се 5. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-131, Куманово-24, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Велес-4, Охрид-1, Гостивар-2, Свети Николе-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти, во: Скопје-12, Штип-1, Тетово-3, Велес-2. Починаа 5 лица, …

Повеќе »

НОВ ЦРН ДЕН: Во изминатите 24. дена се регистрирани нови 125 заразени со Ковид-19, 7. лица починале!

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти, во: Скопје-1, Прилеп-1 и Велес-4. Починаа 7 лица, тројца од Скопје, еден од Штип, еден од Тетово и двајца од Струга. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1019 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Денеска се потврдени 87. нови случаи на ковид 19: Вкупната бројка на дијагностицирани е 3.239, оздравени се 5 пациенти – почина 1 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 987 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-41, Куманово-12, Штип-16, Тетово-10, Струга-1, Охрид-2, Гостивар-1, Пробиштип-4. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти, во: Скопје-1, Прилеп-2, Тетово-2. На Клиниката за кардиологија почина пациент од …

Повеќе »

За изминатите 24. часа се потврдени 127. нови случаи на ковид 19: Вкупната бројка на дијагностицирани е 3.152, оздравени се 7. пациенти – починати се 3. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-67, Куманово-1, Дебар-1, Штип-33, Тетово-10, Струга-5, Охрид-6, Кочани-2, Пробиштип-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 7 оздравени пациенти, во: Скопје-4, Тетово-2, Гостивар-1. Починати се 3 лица. На Клиниката …

Повеќе »

Во изминатите 24. часа во Македонија се потврдени 111 нови случаи на ковид 19: Вкупната бројка на дијагностицирани 3.025, oздравени се 6 пациенти – починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 111 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 63, Куманово – 11, Штип – 12, Тетово -8, Велес – 3, Охрид – 1, Гостивар – 3, Крива Паланка – 1, Кочани – 9. Денеска …

Повеќе »

АлсатМ со неофицијални бројки за корона вирус во Македонија: 79 нови случаи со Ковид-19 и 2 мртви во последните 24 часа

Во последните 24 часа, кај нас се регистрирани 79 нови случаи на „Ковид-19“, додека се извршени 835 тестови и 2 пациенти го загубија животот. Новите случаи се наведени според следниве градови: Скопје 44 Куманово 9 Штип 3 Прилеп 1 Тетово 8 Струга 1 Велес 3 Манастир 1 Охрид 1 Гостивар …

Повеќе »

ОФИЦИЈАЛНО – Денеска се потврдени 180. нови случаи на ковид-19: Во Скопје има 109. заболени – оздравени се 11. пациенти – починати се 2. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-109, Куманово-26, Дебар-1, Штип-15, Тетово-12, Струга-1, Велес-1, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-8, Гевгелија-2, Валандово-1, Свети Николе-1, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти, во: Скопје-6, Прилеп-1, Велес-4. …

Повеќе »

Во изминатите 24 часа во Македонија се регистрирани 177 позитивни на Ковид-19, само во Скопје има 105!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8. пациенти се излекувани, а починаа 2. пациентa позитивни на Ковид-19. Еден од Скопје и еден од Куманово. Со ова вкупниот број позитивни случаи во земјава достигна 2.787, а …

Повеќе »