Tag Archives: македонија

МЗ: За 24. часа се потврдени 182 нови случаи на ковид 19: Починати се 6. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1348 тестирање, а регистрирани се 182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-107, Куманово-14, Штип-4, Тетово-23, Струга-5, Битола-2, Охрид-6, Гостивар-4, Струмица-1, Кочани-1, Берово-1, Ресен-13, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 33 оздравени пациенти од: Скопје-22, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-1, …

Повеќе »

(ФОТО) СРЦЕ КАКО ПЛАНИНА – Ѕвездата на Интер и ја плати операцијата на колковите на 26.годишна девојка од Скопје

Хуманоста не знае за граници и нации а пример за тоа е токму Марсело Брозовиќ… Ѕвездата на италијанскиот калчолигаш Интер, Марсело Брозовиќ, донирал 3.000 евра за 26-годишната Стаменка Менче Трповска од Македонија, која преку социјалните мрежи побарала финансиска помош за операција на колковите. A, нејзината објава ја пренесоа и навивачите …

Повеќе »

ПОВТОРНО ЦРН ДЕН – МЗ: Во изминатите 24 часа се потврдени 193 нови случаи на ковид 19: Починаа 9. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1391 тестирање, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-140, Куманово-2, Дебар-1, Штип-6, Тетово-19, Струга-5, Велес-2, Охрид-11, Гостивар-4, Свети Николе-1, Ресен-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 46 оздравени пациенти од: Скопје- 35, Куманово-1, Штип-6, Тетово-1, Струга-1, …

Повеќе »

МЗ: За изминатите 24. часа се потврдени 134 нови случаи на ковид 19: Починати се 8. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1173 тестирања, а регистрирани се 134 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-97, Куманово-5, Прилеп-1, Тетово-11, Струга-3, Велес-1, Битола-1, Кавадарци-1, Крушево-2, Валандово-1, Кратово-1, Кичево-2, Ресен-7, Неготино-1.   Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 34 оздравени пациенти од: Скопје-6, Куманово-23, Прилеп-2, …

Повеќе »

Филипче: Најсилното оружје против коронавирусот е секој од нас – нашата совест и нашата одговорност

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче упатува апел на доследно почитување на мерките за заштита од коронавирус од страна на целото население.   „Најсилното оружје против коронавирусот е секој од нас – нашата совест и нашата одговорност. Најефикасниот штит се трите правила кои мора доследно да ги почитуваме – …

Повеќе »

ДА БИДЕМЕ ОДГОВОРНИ И ДА СЕ ПРИДРЖУВАМЕ ДО МЕРКИТЕ: Во Тиквешијата двајца млади заразени со корона вирус!

По првичните информации дека корона вирусот е поопасен за постарите генерации од Тиквешијата пристигнуваат вести дека не е баш така… Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, појаснува дека двете млади лица заразени со вирусот засега се со лесна клиничка слика. Дваесет и пет годишна кавадарчанка и 28- годишен маж од Демир …

Повеќе »

МЗ: Во изминатите 24. часа регистрирани се нови 162. случаи на ковид 19: Починати се 9. лица – се чекаат резултатите од лабораторијата во „Жан Митрев“

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-92, Куманово-3, Дебар-5, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-32, Струга-3, Охрид-4, Гостивар-2, Гевгелија-1, Струмица-1, Крива Паланка-1, Свети Николе-1, Ресен-14. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти од: Скопје-2, Прилеп-2 …

Повеќе »

(ФОТО) Најмирни земји во светот:„Шампионот“ е ист веќе 12. години, а каде е Македонија?

Глобалниот индекс за мир е истражување кое го спроведува Институтот за економија и мир, со седиште во Сиднеј. Најновиот список покажува дека Исланд е сè уште најмирна земја во светот, а тоа е позицијата што ја зазема од 2008. година. По нив следуваат Нов Зеланд, Австрија, Португалија и Данска. Од …

Повеќе »

НОВ ЦРН ДЕН ВО МАКЕДОНИЈА: Осум пациенти се починати а има 196. новозаразени од ковид – 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1213 тестирања, а регистрирани се 196 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-17, Штип-5, Прилеп-1, Тетово-45, Струга-8, Велес-1, Битола-4, Охрид-11, Гостивар-8, Крива Паланка-1, Пехчево-2, Свети Николе-1, Ресен-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти од Скопје-3, Куманово-1, …

Повеќе »