Tag Archives: македонија

(ФОТО) Сигурно знаете: Македонија избори реми со европскиот првак и како прва во групата пренесува три поени во Вараждин

Во последното коло од групата Ц, нашите најдобри ракометари ремизираа 25:25 (11:12) со актуелниот европски првак Германија и со три бода одат во следната фаза. Македонските ракометари добро го започнаа натпреварот, играјќи со тактика во напад 7 наспрема 6, што се покажа успешно, а нашите ракометари успеаја да постигнат резултатска …

Повеќе »

(ФОТО) Што ги очекува македонските ракометари после средбата со Германија?

Во четврток стартува втората фаза на Европското првенство во ракомет – доигрување на најдобрите три репрезентации од секоја група.И’, секако, плсанот во секоја група, освоените бодови и меѓусебните огледи влијаат на натамошниот распоред на натпреварите. Репрезентацијата на Македонија, до денес, има две победи во првите два меча на европското првенство …

Повеќе »

(ФОТО) Македонските ракометари „виновни“ за тагата на ѕвездата на серијата „Чиста љубов“

Црногорскиот актер Момчило Оташевиќ, кого македонската публика моментално го гледа во улогата на Ранко во серијата „Чиста љубов“, која се емитува на Сител телевизија, се појавил на ракометниот меч одигран помеѓу Македонија и Црна Гора, на кој победија нашите ракометари. Момчило жестоко навивал за репрезентацијата на својата земја и секое …

Повеќе »

ЕХФ повторно ја казни Македонија поради „стара болка“

ЕХФ (Европска ракометна федерација) ја казни македонската репрезентација. Ракометната федерација на Македонија треба да плати глоба од 2.000 евра поради несоодветна опрема на ракометарите. Казната е поделена на 1.000 евра за различни чорапи на мечот со Словенија и уште 1.000 за „стреч-гаќички“, кои Манасков, Стоилов, Кире Лазаров, Филип Лазаров, Талески …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Македонија ја победи и Црна Гора: Во дуел со Германија за врвот во групата

Македонската ракометна репрезентација ја оствари и втората победа на ЕП во Хрватска. Нашите момци ја совладаа Црна Гора со 29:28. Црвено-жолтите“ бодрени од преку три илјади македонски навивачи присутни во „Арена Загреб“ покажаа дека саботниот триумф над Словенија не бил случаен. Македонските ракометари беа подобри од Црна Гора со 29:28 …

Повеќе »

(ФОТО) Еуфоријата помина – на ред средбата со Црна Гора: Како Гонзалес и ракометарите се подготовуваат за вечер?

Селекторот, Раул Гонзалез и дел од македонските ракометари напоменаа дека во утрешниот дуел треба да се влезе со ладни глави и да се заборави на натпреварот со Словенија Македонија во саботата освои голема победа во натпреварот со Словенија, а веќе денес ги очекува новиот тест, мечот против Црна Гора, која …

Повеќе »

(ГАЛЕРИЈА) Македонските ракометари на литургија во „Света Злата Мегленска“ во Загреб!

Македонските ракометари по саботната победа над Словенија, вчера ја посетија македонската православна црква во Загреб, „Света Злата Мегленска“ каде oтец Пимен одржа литургија и им посака среќа. „Света Архиерејска Божествена Литургија по повод „Свети Василиј Велики-Василица на која чиноначалствуваше надлежниот Архиереј на Европската епархија, Неговото Високопреосвештенство Митрополит европски г-дин Пимен, …

Повеќе »

(ФОТО) Канада ја сака Македонија: Од Торонто до Загреб за да го види Кире Лазаров

Фотографија која ги собра сипматиите на социјалните мрежи, е токму оваа, на која страсен навивач на Македонија, дојде од Канада до Загреб, за да го гледа првиот натпревар, во кој Македонија ја победи Словенија. „Канада ја сака Македонија. Од Торонто до Загреб, 7.000 илјади километри, само да го видам Кире …

Повеќе »

(ФОТО) Итар Пејо на трибините на Арена во Загреб

Дарко Јанкуловски од Битола е момчето кое облечен како Итар Пејо секогаш навива за Македонија. Тој вчера беше во Загреб и од трибините ја бодреше македонската репрезентација. Облечен во традиционалната македонска носија од мариовскиот крај , инспирацијата ја нашол од Шкотланѓаните кои дојдоа во Македонија во 2009. година. Тие секогаш …

Повеќе »