Tag Archives: македонија

(ВИДЕО) Ќе ви се стегне срцето: Маестрална изведба на Игор Дурловски на химната на Македонија!

Мојата идеја била и ќе биде – љубов! Ви ја давам од душа на сите, споделете ја и чувајте ја. Да си вечна Македонијо, напиша оперскиот пејач Игор Дурловски на својот Фејсбук профил, споделувајќи ја химната на Република Македонија во негова изведба. Мојата идеја била и ќе биде – љубов! …

Повеќе »

(ФОТО) Фудбалерите тргнаа за Гибралтар по првите бодови во Лигата на Нации

Фудбалската репрезентација на Македонија го стартува својот поход во новото натпреварување на УЕФА, Лигата на Нации. Првото искушение е да се освои Гибралтар, и според насмевките и расположението кај седуммината фудбалери кои од Скопје полетаа за Малага, а потоа ќе го продолжат патот до Гибралтар, тоа не би требало да …

Повеќе »

(ФОТО) Познатите споделуваат мистериозна ѕвезда: Дали во Македонија конечно ќе се избира музичка ѕвезда?

Деновиве низ социјалните мрежи, повеќе јавни личности, пејачи, актери, стилисти, градски фаци и инфлуенсери постираат мистични фотографии… Заедничко за нивните постови на Фејсбук и Инстаграм е што сите тие држат ѕвезди во различни бои во своите раце и пишуваат дека одредена ѕвезда се враќа повторно во Македонија!? Ѕвездата повторно се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Марија Спасовска ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг 2018

Марија има богато музичко искуство. Има издадено свое ЦД со вкупно 7 соло песни, и освоено и две втори награди на настапи во Минск, Белорусија и во Струга, исто така ја доби наградата за трето место на Славјански базар со изведбата на песната „Црно и бело“ од Калиопи… На 18-ти …

Повеќе »

Дебатата за ГМО: Увид во легислативата-Македонија и светот

Секој производ кој не содржи повеќе од 0,9% ГМО, е здрав производ за повеќето ЕУ земји. Биотехнологијата се користи за да се додадат хранливи својства на производите, да се намалат алергиите предизвикани од храна, како и за одржливост на самото производство. Присуството на ГМО во мали количини дури е неопходно, …

Повеќе »

(ФОТО) Еве како Русите ја претставуваат картата на Македонија!

Името на Македонија е актуелна тема за секој Македонец. Но се чини не само за жителите на ова парче земја кое „преживеало“ се’ и сешто… На интернет може да се најде мапа на историска етничка Македонија… Но, секогаш е интересно да видиме не претставуваат или гледаат другите земји.Па, да видиме …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се вратила уште појака: Наташа Беквалац продолжува со настапи после нападот – викендов била во Македонија!

Пред да излезе на сцената Наташа ја дочекала порака од непознат додворувач.Вљубениот маж смета дека пејачката е многу јака жена… Пејачката Наташа Беквалац (37) првпат после семејното насилство излегла на сцена и запеала. нејзиниот настап на белградски слав публиката едвај го дочекала. Ljubav ste moja❤️❤️❤️❤️❤️ A post shared by Nataša …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Продаден станот на Тито во Њујорк за 12. милиони долари: Колку и припаѓа на Македонија?

Станот кој Тито во 1975. година го купил за 100.000 долари го користеле амбсадорите на СФРЈ. По распаѓањето на државата, станот со 13. соби на Менхетен бил празен и пропаѓал повеќе од две децении… Тристан Харпер, американски трговец со недвижнини кој во име на агенцијата „Даглас Елиман“ ги продава недвижностите …

Повеќе »

(ФОТО) Вака се бодреше „Вардар“ во Келн: Едно име, една нација – Македонија!

За жал „Вардар“ во Келн на завршниот турнир не ја одбрани титулата, но повторно имаме гордост од Германија. Навивачите кои отидоа да го бодрат македонскиот тим имаа оригинални транспаренти а ние ви донесуваме еден од нив. Погледнете:

Повеќе »