Tag Archives: македонија

Млади фудбалери од повеќе од 40 националности се натпреваруваа на меѓународен турнир во Скопје

Меѓународен фудбалски турнир на кој учествуваа младинци од нашата земја како и од Полска, Австрија, Русија и Унгарија се одржа од седми до деветти ноември на теренот на академијата „Вардар“ во Градскиот парк во Скопје. Домаќин на овој интернационален настан беше меѓународното училиште „Нова“, а тимот составен од средношколци од …

Повеќе »

ПРИСТИГНУВА ЛАДЕН БРАН – ЕВЕ КАКВА ЗИМА НЕ ОЧЕКУВА: Најлошо ќе минат источна Европа и Скандинавија – Снег паѓа во Австрија а еве што не очекува на Балканот!

Додека на подрачјето на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од северна Европа се очекуваат големи невремиња на почетокот на зимата, зимата на Балканот се чини дека е блага – без силни температурни осцилации а ќе изостанат и обилни врнежи од дожд. Иако во поголемиот дел од Европа често ќе има …

Повеќе »

Македонски танчери светски шампиони во латино шоу

Танчери од Скопје, остварија неверојатен резултат на Светското Првенство во Латино и Синхро кое се одржа во Сараево, БиХ. Зад нашите танчери останаа претставниците на Италија и Србија. По пауза од една година, тие повторно ја освоија титулата Светски Шампион во детска категорија. Покрај титулата светски шампион во Латино Шоу …

Повеќе »

(ФОТО) „Врба“ на Милчо Манчевски во кината во Скопје и низ земјата

По светската премиера на Филмскиот фестивал во Рим, филмот „Врба“, и Милчо Манчевски, мајсторот на филмот, се враќаат дома. Светските критики се уште не стивнуваат. Досега преку 20 светски медиуми напишаа позитивни рецензии за филмот. На 1. ноември е закажана премиера на филмот во Филхармонија, но она што е куриозитет …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТРАЈНА ВРЕДНОСТ – Со љубов за Македонија: Јанко, Жаклина и Кирил ја изведуваат „Македонче соколе“ и донесуваат бура од емоции!

Јанко Узунов не напушти во август, 2014. година, но неговите песни продолжија да живеат. Меѓу многуте создадени имаше љубовни но и оние кои пееа за Македонија, татковината… Една од тие песни е „Македонче соколе“ која премиерно беше изведена на „Гоце Фест“… Јанко Узунов како кантавтор секогаш оставше псоебен впечаток што …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕКРАСНИ МЛАДЕНЦИ: Се ожени македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски!

Филип Кузмановски, левиот бек на „Магдебург“ и македонската репрезентација, не беше дел од националниот тим на мечот против Грузија. Младиот ракометар одлучил паузата во првенствените натпревари да ја искористи и да и го каже судбоносното ДА на својата љубена – Моника Игнова… Игнова е прва братучетка на соиграчот на Кузмановски …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАКЕДОНИЈА ИМА ТАЛЕНТИ – Погледнете зошто за ова момче се вели дека е најдобар на тарабука!

Џенгис Јусеинов од Струмица кој има 23. години со сигурност е најдобриот свирач на тарабука во Македонија. Како што вели Џенгис, на тарабука почнал да свири од своите три години, а на своите 11. почнал професионално да свири со група. Доказ дека е најдобар во она што го прави се …

Повеќе »

Недела на детски филмови во пет градови низ Македонија

Од 22 октомври до средината на идниот месец во пет градови низ Македонија ќе бидат прикажани три филмови за деца во рамките на проектот „Недела на детски филмови“ организиран од Асоцијацијата на филмски дистрибутери АФИДИ Битола. Недела на детски филмови почнува денеска во 18 ч. во Домот на културата во …

Повеќе »

(ФОТО) Миле Паника за ЕУ:„Ако ни дадеа датум ќе си останевме овде, вака нека му ја мислат – сите ќе им отидеме!“

Твит на популарниот Миле Паника во врска со двоумењето во ЕУ околу давањето датум за преговори на Македонија. „Неќеле ваква багра како нас во ЕУ. Нека им каже некој дека ако ни дадат датум има шанси да си останеме овдека, ако не ни дадат, сите ќе им се иселиме таму, …

Повеќе »