Tag Archives: македонија

(ФОТО) Нашите херои ја победија Словенија, а еве зошто и’ ќе го памтиме 13. јануари 2018. година

Печатот во регионот не престанува да се восхитува на играта на нашите репрезентативци но и на поддршката која ја добиваа од трибините… Македонија ја победи Словенија со 25:24. Во драматична завршница на крилата на чудесните навивачи Македонија подобро се снајде и зема два бода кои многу ќе ни значат во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Македонија со голема победа против Словенија го започна Европското првенството

Македонија успеа и со победа го стартува своето петто Европско првенство, откако во драматична завршница стигнавме до импресивна 25:24 победа над третопласираните од минатото Светско првенство, Словенците. По израмнетото прво полувреме во Загреб, се играше гол за гол, и македонскиот тим предводен од фантастичниот Дејан Манасков со осум гола, на …

Повеќе »

Раул пресече и го избра тимот за дуелот со Словенија

Македонскиот селектор Раул Гонзалес на 24. часа пред почетокот на ЕП 2018. го објави и конечниот список за премиерниот дуел со Словенија. Македонија допатува во Загреб со 19. ракометари, од кои вечерва отпаднаа тројца, и тоа голманот Даскаловски, специјалистот за одбрана Велко Маркоски и левото крило Гоце Ојлески. Ова практично …

Повеќе »

Отсуствата кај Словенија не значи дека ќе биде полесно:Максимално ангажирање за поволен резултат!

Македонските ракометари се подготвени за предизвикот што го носи новото Европско Првенство, воедно и мотивирани да се одмаздат на Словенија за убедливиот пораз од ланскиот мундијал претрпен во Мец. Проблемите на противникот воопшто не ги залажуваат нашите ракометари, кои се свесни дека ќе мора да одиграат најдобро што знаат и …

Повеќе »

РФМ најави премии: Ракометарите ќе добијат 100.000 евра ако дојдат до полуфиналето на ЕП

На завршниот состанок на управата и стручниот штаб на Ракометната Федерација на Македонија со машките репрезентативни сениори непосредно пред поаѓањето за ЕП2018 во Хрватска, Претседателот на РФМ, г. Живко Мукаетов најави парични премии за репрезентативците за настапите на претстојниот континентален собир. Имено, Мукаетов најави премија од 30.000 евра за репрезентацијата …

Повеќе »

(ФОТО) Денес почнува 13. Европско првенство во ракомет

Во четири градови во Хрватска од денес до 28. јануари ќе се игра 13. Европско ракометно првенство на кое ќе учествуваат 16. репрезентации, меѓу кои и Македонија. Во четири градови во Хрватска од денес до 28. јануари ќе се игра 13. Европско ракометно првенство на кое ќе учествуваат 16 репрезентации, …

Повеќе »

ВИЗ ЕР во Македонија во 2017. година превезе 1,2 милиони патници

Авиокомпанијата најавува уште една година на експанзија на аеродромите во Скопје и во Охрид Во 2017 година, Виз ер, водечкиот авиопревозник во Македонија, превезе 1,2 милиони патници на ниско-буџетните македонски авиолинии, што претставува пораст од 20% на годишно ниво и поддржува 900 локални работни места во придружните индустрии. Во текот …

Повеќе »

Какво време не очекува денес

Облачното време ќе се задржи во земјава и во текот на денешниот ден. Но, за разлика од претходниот ден, до крајот на овој ден очекуваме врнежи и тоа во крајниот северозападен дел од земјава. Овие врнежи ги очекувам приквечер, а ќе бидат релативно слаби. Струењето на воздухот од јужно претпладне, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најубиствениот стрелец во историјата го воодушевил навивачите: Хрватска ќе навива за Македонија поради Кире Лазаров

Кирил Лазаров не се предава, 37. годишниот разорувач од надворешните позиции ќе ја предводи македонската ракометна репрезентација на претстојното Еуро во Хрватска Можеби Кирил Лазаров е и’ најголем „голгетер“ во историјата на ракометот. Македонецот држи рекорд по бројот на постигнати голови на едно СП кој го поставил токму во Хрватска …

Повеќе »