Tag Archives: македонија

Во изминатите 24. часа во Македонија се оздравени 16. пациенти, а дијагностицирани се 17. нови случаи на Ковид-19: Вкупниот број на заразени е 1.740

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-6, Прилеп-2, Велес-1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (89г), хоспитализиран од 4 мај. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира и пациент од Велес (72г) починат на 13 …

Повеќе »

БОРБА СО КОРОНА: Словенија е прва земја во Европа која прогласи крај на карантинот поради вирусот!

* Во Соединетите држави, за еден ден се разболеле 21.000 луѓе * ЕУ бара истрага за потеклото на короната * Словенија беше прва во Европа што го прогласи крајот на карантинот Хрватска:Вкупно заболеле 2.221 лице Осум нови случаи на инфекција со коронавирусна инфекција беа потврдени вчера во Хрватска, вкупно 2.221 …

Повеќе »

Во Македонија за изминатите 24. часа се потврдени 29. нови случаи на Ковид-19: Вкупната бројка на дијагностицирани е 1.723

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти во: Штип-1, Велес-3, Гостивар-1, Кочани-1. Во изминатите 24 часа направени се 349 тестирања, а потврдени се 29 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-9, Куманово-1, Прилеп-6, Тетово-5, Струга-2, Велес-2, Битола-2, Охрид-2. Вкупната бројка на ковид …

Повеќе »

За изминатите 24. часа во Македонија се потврдени 20. нови случаи на Ковид-19: Вкупна бројка на дијагностицирани е 1.694, оздравени се 24. пациенти а има тројца починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-12, Прилеп-7, Тетово-3, Кавадарци-1, Пехчево-1. Починати се 3 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Прилеп на 59 години, хоспитализирана од 7 мај. Во ОБ Велес почина пациент …

Повеќе »

Денеска почна таргетираниот скрининг со ПСР тестови – први се тестираат вработените во градинките

Министерството за здравство информира дека денеска почна таргетираниот скрининг на одредени критични категории на пациенти за КОВИД-19. „Од денеска почнува скринингот на одредени критични категории. Почнуваме со вработените во градинките, со цел паралелно на овој процес со кој се прави изготвување на протоколот за работа на градинките, тие да се …

Повеќе »

Донација од Турска Црвена полумесечина за македонскиот Црвен крст

Во координација и поддршка од страна на Црвената турска полумесечина, пристигна донација од заштитна опрема наменета за Црвениот крст на Република Северна Македонија. Опремата е наменета за потребите на тимовите на Црвениот крст на РСМ како и останатите институции и здравствена работници вклучени во справување со последиците од епидемијата на …

Повеќе »

Македонија и корона вирусот: 10. новозаразени!

Во изминатите 24. часа во нашата земја се регистрирани 10. нови случаи на коронавирус, извршени се 189 тестирања. Министерот за здравство Вено Филипче на денешната прес-конференција ги соопшти најновите дневни информации за состојбата со Ковид-19 во земјата. Новите случаи се регистрани во Скопје (6), Куманово-2 и во Прилеп и Велес …

Повеќе »

Потврдени се 22 нови случаи на Ковид 19: Вкупната бројка на дијагностицирани 1.664, оздравени се 64. пациенти

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 64 оздравени пациенти во: Скопје-17, Куманово-9, Прилеп-12, Тетово-3, Струга-12, Охрид-9, Гостивар-1 и Кичево-1. Во изминатите 24 часа направени се 145 тестирања, а потврдени се 22 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-13, Прилеп-2 и Тетово-7. Вкупната бројка на …

Повеќе »

БОРБАТА ПРОТИВ КОРОНАТА И ПОНАТАМУ ТРАЕ: Во светот се заразени 4.101.852 лицца, вирусот однел повеќе од 280.000 животи!

* Бројот на пзаболени со коронавирус во светот надмина 4.101.851 * 1.441.815 заразени успешно закрепнале, додека повеќе од 280.443 луѓе ја изгубиле битката * Најголемото жариште останува Соединетите држави со повеќе од 1.347.309 заразени и повеќе од 80.000 починати * Велика Британија ги надмина Италија и Шпанија по бројот на …

Повеќе »