Tag Archives: македонец

(ВИДЕО) Симон Трпчecки во „Заспиј ако можеш“: „Јас знам дека десет поколенија наназад сум Македонец!“

Македонскиот и светски познат пијанист, Симон Трпчески синоќа гостуваше во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа ТВ. Со една негова изјава Трпчевски го “забетонира” неговиот македонски идентитет. „Јас знам дека десет поколенија наназад сум Македонец. Знам дека едниот дедо ми бил заробен зошто се борел за Македонија, од другата страна …

Повеќе »

(ФОТО) Македонецот кој се роди на 8.000 метри во авион на ЈАТ утре полни 42. години: Еве каде живее и како изгледа!

Јатко е единствениот човек во светот каде што во местото на раѓање е запишана регистрацијата на авионот YU-AGI. Австралијанецот Јатко Тодев со потекло од Македонија, добил доживотно бесплатно летање со авион од авиокомпанијата ЈАТ, затоа што во 1978. година, се родил за време на летот за Сиднеј. Јатко е роден …

Повеќе »

ЗАПОЧНА СУДЕЊЕТО НА МАКЕДОНЕЦОТ КОЈ БРУТАЛНО СИ ЈА УБИ СОПРУГАТА: До смрт ја избодел со нож во лицето па ја оставил да умира во маки!

Македонец кој минатата година ја уби својата сопруга на најбрутален начин, задавајќи и 51 убод со нож, се појавил вчера пред судот во Вил (швајцарскиот кантон Санкт Гален). Крвопролевањето се случило на 18.05.2018 година во нивниот стан во Вил и, како што се наведува во обвинението, тие се скарале, околу …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НОВ УСПЕХ ВО „НИКОГАШ НЕ Е ДОЦНА“ – Македонскиот кандидат и пееше на својата сопруга: Неда Украден со комплиментот „Ова го можат само Македонците!“

 Не можеме а да не кажеме „СЕКОЈА ЧЕСТ„ за сите кои собираат храброст да се појават во шоуто „Никогаш не е доцна“ бидејќи после долги години само желба се добива вистинска шанса за настап и тоа пред милионски аудиториум…Еден од нив, секако е, Игор Ангелов од Струмица кој синоќа го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Слушнете ја „Километри“ од Лозано во изведба на Рафаел од Германија – Пее како да е Македонец!

Добриот глас далеку се слуша па така песната „Километри“ на Лозано стаса до Рафаел во Келн, Германија. Една од најубавите македонски песни „Километри“ на Влатко Лозаноски – Лозано во своја верзија ја испеа Германецот, Рафаел Лопро, кој всушност пее „кавер-верзии“ на најдобрите песни од целиот свет. Тој на неговиот профил …

Повеќе »

(ФОТО) ИСКУСТВА – „Ова им го кажувам на нашите од дијаспората да знаат каде доаѓаат и кој ги пречекува!“

На Фејсбук се појави пост од Тоде, нашинец кој како дете со браќата заминал, во потрага по корка леб, во Австралија. Неговата исповед, после толку години, кога си дошол во родниот ркај е доста емотивна и трогателна…Но, најдобро самите да видите за што пишува Тоде – како се чуствувал кога …

Повеќе »

(ФОТО) Емотивно обраќање на Македонец кој ја напушта родната грутка:Збогум Македонијо!

Велат секој ден стотици Македонци си заминуваат од родната земја …Одат на печалба по подобро утре… Еден од нив е Тимотеј Соколов Македонски кој се чувствува „скршено“ со Оливера Соколова Македонска но за својата намера ги извести пријателите на Фејсбук. Погледнете го неговото проштевање: „Уште 12 дена и збогум моја …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова сигурно ќе ви го разубави денот: „Јас сум чисто Македонче, крв македонска…“

Во само 11. секунди можете да ппчлувствувате толку позитивна енергија што ќе се изненадите… Толку секунди му се потребни на нашиот црномурен пријател да го каже следното: „Јас сум чисто Македонче, крв македонска, од Битола, село Новаци,близу РЕК. Имам брат од Горно Оризари се вика Димче“, вели црномурестиот кому е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Македонец на Фејсбук постави видео за природен феномен со која го збуни целиот Балкан

Земјоделец од Македонија на социјалните мрежи споделил снимка од поле, со кое ја заинтересира јавноста кај нас, но и целиот Балкан, а сето тоа поради природниот феномен кој се појавил. Станува збор за чудното „однесување“ на земјината површина, која на прв поглед изгледа сосема тврдо, грубо и суво, а кога …

Повеќе »