Tag Archives: мајчин јазик

(ФОТО) ПРЕДИЗВИКАЛА ЛАВИНА НЕГАТИВНИ КОМЕНТАРИ – МИС НА УКРАИНА ПРЕДИЗВИКАЛА НЕВИДЕН СКАНДАЛ НА НАЦИОНАЛНАТА ТЕЛЕВИЗИЈА: Еве зошто одбила да зборува на мајчиниот јазик!

Поради нејзината одлука, шоуто на крајот било забрането… Победничката на натпреварот „Мис Украина – 2019“, Маргарита Паша, одбила да даде изјава на украински јазик, со образложение дека има право да ги искаже своите мисли на јазикот по сопствен избор. Неколку дена по завршувањето на натпреварот, Маргарита требало да гостува во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оливера се огласила на Инстаграм, прв пат, после смртта на Балашевиќ

ОЛИВЕРА БАЛАШЕВИЌ за прв пат по смртта на нејзиниот сопруг се огласи на својот Инстаграм. На посебен начин го одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик и сподели видео од емисијата во која беше гостин и зборуваше за тоа што јазикот значи за неа. „Живееме во чудни времиња. Она што е …

Повеќе »

Вечерва концерт на Влатко Стефановски во Антички театар во Охрид

Најпознатиот македонски гитарист Влатко Стефановски вечер ќе има концерт во Античкиот театар во Охрид. Нашиот гитарски виртуоз ќе настапи со гостите и негови пријатели Теодосиј Спасов од Бугарија, хармоникашот Танос Ставридис од Грција, Биља Крстиќ од Србија, Весна Гиновска Илкова и групата „Љубојна“ од Македонија. Посетителите ќе можат да го …

Повеќе »

Влатко Стефановски и’ со ТРЕТ КОНЦЕРТ на 20. март

Поради огромниот интерес и продадените 2 концерти закажан е и ТРЕТ КОНЦЕРТ! КОНЦЕРТНА ПРОМОЦИЈА НА НОВИОТ АЛБУМ НА ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ – „МАЈЧИН ЈАЗИК„ „Мајчин јазик„ е 35. албум на Влатко Стефановски, снимен во април 2017 година а публикуван од Кроација Рекордс. „Мало интимно парче музика“ е епитетот што тој самиот …

Повеќе »

Публиката реши: Влатко Стефановски со втор концерт на „Мајчин јазик“

„По распродадениот прв концерт, најавуваме и ВТОР концерт на Влатко Стефановски на 18 март во Македонската филхармонија“, соопштија организаторите од „Баги комуникации“. Првиот закажан за 17. март е веќе распродаден, а влезниците за вториот се пуштени во продажба од вчера, онлајн и на сите продажни места на www.kupikartizase.com. Двата концерта …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Влатко Стефановски: Акустична концертна промоција на „Мајчин јазик“

Во ноември 2017. година, Влатко Стефановски го објави албумот „Мајчин јазик“, како издание на „Кроација рекордс“. Ова е првиот акустичен албум во неговата кариера, и веднаш по издавањето се здоби со неподелени позитивни критики од балканските музички критичари и медиуми. На 17. март 2018. година, ќе биде организиран концерт на …

Повеќе »