Tag Archives: магла

(ВИДЕО+ФОТО) Раскошен цвет на кој ладното и маглата не му можат ништо

Ако овие денови поминете низ некоја продавница, цвеќарница или поголем трговски центар, ќе наидете на мали цветни леи во бела, виолетова, розова и црвена боја, кои сега се поубави од било кога. Ова се многу убави вресови, кои сега, додека другите растенија се подготвуваат за зимскот одмор, доаѓаат до целосен …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „МАГЛА“ – нова песна и една АПСОЛУТНО НОВА Антониа!

„Магла“ е насловот на најновата песна на Антониа Гиговска, која јавноста има можност денес премиерно да ја преслуша, а е дел од студискиот материјал што треба да биде комплетиран до крајот на годинава.   View this post on Instagram   A post shared by ANTONIA GIGOVSKA (@antoniagigovskaa) Песната, во која …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИЈА – БЕЛА СМРТ ВО УНГАРИЈА: За туристите е издадено посебно предупредување!

Метеоролозите го предупредиле населението во Унгарија за природниот феномен познат како „бела смрт“. Според приказните на локалното население, туристите треба да дадат се од себе за да ја избегнат маглата бидејќи може да биде опасна за здравјето. „Белата смрт“ ја означува зимската магла со ниски температури. Научниците од целиот свет …

Повеќе »

Прогноза за првиот ден во февруари!

Ако последните денови од јануари беа се’ само не зимски, за жал слична ќе биде состојбата и со првите неколку дена од февруари. Заладувањето кое го очекувавме, барем според прогнозите од почетокот на неделава, останува северно од нас, а и врнежите „ќе задоцнат“, па со тоа ќе ги очекуваме за …

Повеќе »

Какво време ќе ни донесе оваа недела?

Последни денови од овогодинешниот јануари нема да донесат некоја значајна промена на времето. Останува претежно ведрото време, слабата магла по котлините наутро и препознатливата заматеност преку ден. „Поубавото“ време во комбинација со чистиот воздух ќе биде „резервирано“ за повисоките места. Утрата остануваат релативно студени, барем до среда. Минималната температура главно …

Повеќе »

Од УХМР за оваа недела најавуваат снег

Управата за хидрометеоролошки работи информира дека ќе продолжи периодот на стабилно и претежно суво време. До четврток најчесто ќе дува слаб јужен ветер поради што по котлините ќе има појава на температурна инверзија, која ќе биде најизразена од утре до петок. Утре, а потоа и во периодот до четврток ќе …

Повеќе »

За празниците невообичаено топло време за јануари, но и магла

Сабота ќе биде натросечно топол јануарски ден. Адвекцијата на топол воздух заради јужното струење пријатно ќе делува на повисоките места каде ќе биде во комбинација со сончево време. Но, ова нема да важи за љубителите на скијањето, бидејќи оваа метео состојба ќе значи и лоша состојба на снегот на ски …

Повеќе »

Очекувајте снег и врнежи

Четврток, четврти јануари, ни носи уште една брза и краткотрајна промена на времето, која за волја на вистината голем дел од народот буквално ќе ја преспие. Атмосферскиот фронт кој што се очекува да ја донесе промена многу бргу ќе се премести преку нашиот регион, со тоа што утре околу пладне …

Повеќе »

Подгответе се за дожд и ветер, но и пријатни температури

Под влијание на антициклон кој условува релативно тивко време и зголемена влажност во воздухот по котлините и по речните долини вклучувајќи ја и Скопската котлина има појава на магла и на ниска облачност која локално е густа и предизвикува намалена видливост. Поради ваквата ситуација Скопскиот аеродром е затворен а по …

Повеќе »