Tag Archives: мафини

Мафини од банани: Десерт кој ќе ве освои со првиот залак!

Кога еднаш ќе го пробате овој десерт сите ќе ви бараат рецепт… Состојки: 130 г шеќер 100 мл масло 2 големи јајца 2 малечки, зрели банани 200 г брашно 1 лажичка прашок за печиво 1 лажичка екстракт од ванила 1/2 лажичка сол 1 лажичка цимет По желба: сечкани ореви, лешници, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во калап за мафини ставила шпагети: Од крајниот резултат веднаш ќе огладнете!

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожуваат и’ децата и возрасните… Доколку ви здодеале класичните шпагети со ќофтиња, или вашите деца не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење. Подготовка: сварете шпагети, исцедете ги и’ полијте со маслиново масло, да не се залепат.На …

Повеќе »

Здрав десерт: Мафини со овесни снегулки и банани

Потребно е: 1,5 шолја овесни снегулки 3 јајца 3 пасирани банани овошје по желба Подготовка:  јајцата изматете ги, додајте ги пасираните банани и лесно измешајте. Потоа вмешајте ги и снегулките и овошје по желба. Калап за мафини намачкајте со путер или маргарин и ставете од смесата. Печете 20 минути на …

Повеќе »

(ФОТО) Посни чоколадни мафини – идеални за денови на вода: Се топат во уста!

Одлично се и во деновите на пост со вода… Состојки:150 г брашно, 150 г мелени овесни снегулки, 300 милилитри вода, 3 лажици гриз, 1 кесичка прашок за печиво, половина кесичка сода бикарбона, 50. г какао, 50 г шеќер, 1 кесичка ванилин шеќер, цимет, 2 рендани јаболки, 2 пасирани банани, рендана …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во калап за мафини ставила шпагети: Од крајниот резултат веднаш ќе огладнете!

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожуваат и’ децата и возрасните… Доколку ви здодеале класичните шпагети со ќофтиња, или вашите деца не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење. Подготовка: сварете шпагети, исцедете ги и’ полијте со маслиново масло, да не се залепат.На …

Повеќе »

(ФОТО) Мафини со чоколадно полнење

Потребно е: 100 г омекнат путер 60 г шеќер 90 г брашно со печиво 1 лажица какао 2 јајца 50 г црно чоколадо шеќер во прав, за наросување Подготовка:за почеток подгответе ги садовите за мафините па во нив ставете хартиени корпички кои одвнатре ќе ги намачкате со путер. Сега можете …

Повеќе »

(ФОТО) 4. брзи рецепти за мафини,куглоф, пита…

Секогаш е добро да се има некој рецепт „набрзина“ на домашните да им подготвиме, вечера или закуска…Со овие четири можете да избирате со што ќе ги израдувате домашните…а можеби нешто ќе искористите и за некоја домашна свечена трпеза… (ФОТО) Куглоф со шунка, сирење и маслинки Состојки: 3 јајца 1 филџан …

Повеќе »

(ФОТО) Кокос коцки како мафини

Состојки: Бисквит: 4 јајца 13 лажици шеќер 13 лажици брашно 100 мл масло 100 мл млеко 1 кесичка прашок за печиво 2 лажици какао 1 лажица млеко Подгответе го тестото, на стандарден начин и поделете го на два дела. Фил: 1/2 литар млеко 5 лажици шеќер 3 лажици брашно 200 …

Повеќе »

(ФОТО) Солени полжави ала мафини

Состојки: 500 гр кори 400 гр ситно сирење или урда 4 јајца 150 мл масло 1/2 пециво 1 помал страк праз 200 гр чаен колбас или сушен свински врат 100 гр маринирани или свежи шампињони 200 мл кисела вода мешан сушен зачин по вкус Подготовка: 1. Сувиот врат или чајната, …

Повеќе »