Tag Archives: мадрид

Повеќе нема дилеми: Мбапе избрал каде сака да игра!

Сеуште не е познато кога ќе биде изводливо… Повеќе не постои дилема за тоа што сака Килијан Мбапе. Нему близок човек се огласил за шпанска „Марка“ и потврдил – „Мбапе сака да се пресели во Реал Мадрид. Точно, заради ситуацијата со коронавирус, ова тешко ќе се случи летово, но јасно …

Повеќе »

Вирусот ја однел првата жртва од светот на џезот: Починал Марсело Пералта

Марсело бил професор по саксофон, импровизации и џез ансамбл во мадридското школо за креативна музика Светот на џезот жали поради првата жртва на вирусот Ковид – 19, аргентинкиот саксофонист Марсело Пералта (59), кој на 11. март починал во болница во Мадрид. За смртта на Марсело прв јавил неговиот пријател, земјак …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕПРОЦЕНЛИВО: Лизгачки и го соборувате Зидан!

Во натпреварот на Реал и Селта во 61. минута фудбалерот од Селта ненамерно трчајќи по топката го соборил Зинедин Зидан. Тренерот на Реал само на момент се потсетил како е да се биде фудбалер, а секако Зизу не му замерил на противничкито фудбалер.

Повеќе »

(ФОТО) Трагедија: Баутиста Агут го загуби таткото за време на Дејвис купот но се врати во Мадрид!

Шпанскиот тенисер Баутиста Агут доживеа вистинска трагедија за време на Дејвис купот во Мадрид. Поради тешката здравствена состојба на неговиот татко го напушти Мадрид…ги мина последните моменти со него, го  погреба и се врати на турнирот…посилен отколку што беше… 31. годишниот Баутиста Агут сподели специјален момент со Рафаел Надал, на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ пристинал во Мадрид – Го дочекал Пике!

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, вчера допатувал во Мадрид, каде со репрезентацијата го очекува завршниот турнир во Дејвис купот. Ѓоковиќ во Мадрид пристигнал во попладневните часови. Во центарот на српската репрезентација го пречекал претседателот на Космос група но и фудбалероит на Барселона, Жерар Пике. Се очекува Новак во текот на …

Повеќе »

Мурињо се враќа: Одбил пет екипи бидејќи го интересираат само три – а потоа се свртел кон „најжешката клупа на светот“

Жозе Мурињо сака да по втор пат да седне на клупата на Реал Мадрид со кој го освои Шпанското првенство и Купот на кралот. Жозе Мурињо го напушти Реал, откако се судри со клупските легенди, Икер Касиљас и Серхио Рамос. Сепак, се соопштува дека Португалецот е повторно подготвен да ја …

Повеќе »

ДРАМА НА ЛЕТ НА ШПАНСКИ АВИОН: Мислеле дека ќе биде мирен лет а потоа сите патници полетале кон плафонот!

Откако на летот на шпанската чартер компанија „Евелоп“ дошло до јаки турбуленции на патот кон Маурициус, 14. лица, добиле медицинска помош во Мадрид, соопштиле од авиокомпанијата. Авионот A330-343 Ербас, во вторникот вечер, слетал на планираното одредиште на мадридскиот аеродром Барахас после турбуленцијата која траела 15. секунди после што авионот „пропаднал“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тамара Тодевска повторно е активна: Најави настапи во Шпанија!

После возбудувањата со „грешките“ во изведувањето на националната химна Тамара Тодевска „се примири“… Но, сега е повторно активна на социјалните мрежи со објава дека започнува интернационална кариера… Стартот е на 5. октомври со настап во Мадрид. Рака на срце, не радуваат нејзините интернационални настапи, особено што беше прогласена за најдобар …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Титулата во Мадрид на одличниот Ѓоковиќ!

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ, го победи Гркот, Стефанос Циципас, во финалето на Мастерсот во Мадрид и трет пат во кариерата ја освои титулата во престолнината на Шпанија. Live! 🎾 ¡Sigue en directo la ceremonia de 🏆 del #MMOPEN tras la victoria de @DjokerNole! https://t.co/UfYIGIs5k2 — Mutua Madrid Open (@MutuaMadridOpen) May …

Повеќе »