Tag Archives: мадрид

Marca: Ѕвездите на ПСЖ се степале

Фудбалерите на Пари Сен Жермен во реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите против Реал Мадрид пристигнаа со предност од 1-0 од првиот натпревар. Со голот на Килијан Мбапе поведоа на реваншот на Сантигао Бернабеу, а потоа примија три гола од Карим Бензема и испаднаа од натпреварувањето. Очајот во соблекувалната …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Зверев го елиминира Надал во Мадрид!

Германскиот тенисер Александар Зверев го совлада Рафаел Надал со 2-0 во сетови и се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Мадрид. Зверев, шести на АТП-листата, славеше против вториот играч во светот и прв фаворит во главниот град на Шпанија со 6:4, 6:4 за еден час и 46 минути. Во борбата …

Повеќе »

(ФОТО) Новак нема да игра во Мадрид поради ТАГА!

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, неодамна објави дека нема да игра на турнирот во Мадрид, а сега австралискиот новинар тврди дека ја знае причината поради која се повлекол. Оваа одлука ја заинтригира целата светска јавност, па се појавија многу шпекулации зошто тој се решил на овој чекор. Австралискиот новинар …

Повеќе »

Новак не оди во Мадрид – познато е и колку тоа ќе го чини!

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ одлучил да не учествува на Мастерсот во Мадрид. Тој триумфираше на последното издание на турнирот, во 2019. година, кога во финалето го „победи“ Стефанос Циципас со 6:4, 2:6, 6:3. Поради оваа одлука, Новак ќе загуби и бодови, во согласност со новиот начин на бодување …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВИЕ ДЕЛОВИ ОД ЕУ ПЛАНИРААТ ПОПУШТАЊЕ НА МЕРКИТЕ: „Мораме да мислиме на економијата и на психолошкиот аспект!“

Австрија, Данска и шпанската престолнина најавиле олеснување на мерките против ковид-19, иако остатокот од Шпанија и Европа воведуваат построги мерки за борба против третиот бран на инфекцијата. Австрија следната недела ќе го олесни заклучувањето и ќе премине на полициски час и ќе ги отвори училиштата, продавниците, музеите, галериите и зоолошките …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГРАДОВИТЕ ШИРУМ ЕВРОПА ПОБЕЛЕА: Жителите уживаат во зимската идила пред полицискиот час!

Додека многу европски градови ги продолжија блокадите поради ширењето на коронавирусот, доаѓањето на снегот е добредојдено како одвлекување на вниманието и зимска бајка за жителите, особено за оние кои навистина не се навикнати на зимското време. Вистинска зимска идила владее во Франција, каде метеоролозите предупредуваат на обилните снежни врнежи веќе …

Повеќе »

(ФОТО) Хит призорите од завеаниот Мадрид се како од друга планета

Обилните снежни врнежи од невремето „Филомена“ ги довеле Мадрид и други делови на Шпанија во состојба на готовност, нарушувајќи го сообраќајот и принудувајќи некои региони да испраќаат трупи на расчистување на патиштата што водат кон селата.   View this post on Instagram   A post shared by ᗰᗩᗪᖇIᗪ_ᗷᕮᔕT_ᑭᕼOTOᔕ (@madrid_best_photos) Со …

Повеќе »

(ФОТО) Еве како изгледала Џорџина на Роналдо додека работела за 10. евра на саат

Животот на Џорџина Родригез (26) целосно се промени пред четири години кога го запозна Кристиано Роналдо (35). Тогашната sвезда на Реал Мадрид еден ден влезе во продавницата на Гучи, каде што Џорџина беше вработена како асистент во продажба. Вереницата на Роналд пред четири години заработувала десет евра на час, пишува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Енди Мареј ќе донира сè што заработи во Мадрид и планира да „се распадне“

Британскиот тенисер Енди Мареј најавил дека ќе ги донира сите пари освоени на турнирот во Мадрид. Мареј во четвртокот го освои виртуелното издание на Мастерсот во Мадрид, во финалето победувајќи го Дејвид Гофан. Your 2020 @MutuaMadridOpen Virtual Pro Champion: @andy_murray! 🏆pic.twitter.com/vsCmwdoYol — ATP Tour (@atptour) April 30, 2020 На тој …

Повеќе »