Tag Archives: мадрид

(ФОТО) ГОЛЕМА ПРОСЛАВА – Илјадници навивачи во Мадрид ја прославија титулата европски првак

Фудбалерите ќе бидат пречекани во шпанската престолнина во недела… Илјадници навивачи на Реал Мадрид се собраа во центарот на Мадрид во саботата вечерта за да ја прослават титулата европски фудбалски шампион. Реал Мадрид го победи Ливерпул со 1-0 во финалето на Лигата на шампионите во натпревар одигран во Париз. Илјадници …

Повеќе »

(ФОТО) Шпанци: Мбапе е виден во Мадрид, со него бил соиграч од ПСЖ

ФРАНЦУСКИОТ фудбалер Килијан Мбапе е виден во Мадрид, пренесува шпанскиот медиум Desportes Cope. Нивниот новинар го фотографирал додека влегувал во познат мадридски ресторан во друштво на денешен соиграч од ПСЖ, поранешниот играч на Реал Мадрид, Ахраф Хакими и неговиот брат. Договорот на Мбапе со ПСЖ истекува ова лето, а многу …

Повеќе »

Зверев подобар од Циципас, во финалето против Алкараз

Германецот Александар Зверев е вториот финалист на турнирот во Мадрид. Во второто полуфинале го победи Стефанос Циципас со 6:4, 3:6, 6:2, а во мечот за титулата в недела од 18 часот и 30 минути со директен пренос на Спорт Клуб 1 ќе игра против Карлос Алкараз. Германецот го доби првиот …

Повеќе »

(ФОТО) Спектакл на денот, Ѓоковиќ – Алкараз и Циципас – Зверев

По уште еден возбудлив ден во Мадрид, познати се машките полуфиналиња во кои ќе се сретнат Новак Ѓоковиќ – Карлос Алкараз и Стефанос Циципас – Александар Зверев. Ѓоковиќ во два сета беше подобар од Хуберт Хуркач, додека Алкараз во три сета го победи својот идол Рафаел Надал, по двата порази …

Повеќе »

(ФОТО) Мадрид слави нов херој: Алкараз го совлада Надал

Тинејџерот Карлос Алкараз се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Мадрид, откако со 2-1 беше подобар од својот речиси 17-годишен сонародник Рафаел Надал. По сетови беше 6:2, 1:6, 6:3 за тенисерот од Мурсија по повеќе од 130 минути на мадридската земја. Следен противник за деветтиот светски играч ќе биде најдобриот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Партија која радува: Новак лесно го победи Хуркач

(ВИДЕО+ФОТО) Партија која радува: Новак лесно го победи Хуркач Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Мадрид, кој во петокот беше подобар од Полјакот Хуберт Хуркач со 2-0 во веројатно најдобриот меч што го одигра во 2022 година. Ова беше четврта победа за Ѓоковиќ во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Првиот тренинг на Ѓоковиќ во Мадрид пред полни трибини!

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ почна да тренира во Мадрид. На теренот каде што тренираше Новак, трибините беа исполнети до последното место. Новак по тренингот ја искористил можноста да помине кратко време со воодушевените навивачи. Противник на Новак во второто коло од овој турнир ќе биде победникот од мечот Гаел …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак формата за Мадрид ја усовршува во Бока

Новак Ѓоковиќ следната недела ќе настапи на Мастерсот во Мадрид, а за овој турнир се подготвува во Црна Гора. Поточно, во Которскиот залив, каде по Отвореното првенство на Србија, каде во финалето беше поразен од Русинот Андреј Рубљев, тренира со новата надеж на српскиот тенис Хамад Меџедовиќ. Во видеото кое …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЕВРОСОНГ 2022 – Андреа повторно воодушеви: Виолетов килим, френетична публика и концерт во сала Ла Ривиера за крај на евровизиската турнеја

Изминатиот викенд, на сцената на еден од најпознатите клубови во Мадрид, Сала Ла Ривиера настапија повеќе од 20 од годинашните учесници на Евровизија, вклучувајќи ја и нашата претставничка Андреа, како и 13 специјални музички гости. Промотивните евровизиски настани се одличен тренинг за учесниците на најголемиот музички фестивал во Европа, а …

Повеќе »