Tag Archives: луис хамилтон

(ВИДЕО) Победата на Хамилтон во Бахреин во сенка на несреќата на Грожан

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон триумфираше на трката за Големата награда на Бахреин, 15-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1, што беше обележана со инцидент во кој Роман Грожан скокна од запален болид. Хамилтон на тој начин ја забележа 11-та победа оваа сезона, и 95-та во кариерата, додека водеше …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон ја покори Турција за седмата титула

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ја обезбеди својата седма шампионска титула на три трки пред крајот на сезоната со триумф на Големата награда на Турција, 14-то коло во сезоната во Формула 1. LEWIS HAMILTON IS A SEVEN TIME WORLD CHAMPION!#TurkishGP 🇹🇷 #F1 pic.twitter.com/gOGfeEZxp8 — Formula 1 (@F1) November 15, 2020 …

Повеќе »

Ферстапен најбрз на FP2, Мерцедес трети и четврти

Возачот на Ред Бул, Макс Ферштапен беше најбрз на вториот слободен тренинг пред Големата награда на Турција во недела. Макс Ферстапен беше најбрз возач и на вториот тренинг. Возачот на Ред Бул, најбрзиот од 37. извозени кругови, го заврши за време 1:28.330. Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк имаше второ најдобро …

Повеќе »

(ФОТО) Овие спортски суперѕвезди тврдат дека својот успех му го должат на веганството

Минаа деновите кога фитнес силата се поврзувала со јадење месо. Некои истражувања го поддржуваат тврдењето дека исхраната на база на билки, вклучително и веганството, може да ги подобри атлетските перформанси. Не верувате во тоа? Еве неколку имиња од светот на спортот кои се откажаа од месото и тврдат дека својот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НОВ КРАЛ НА ФОРМУЛА 1 – Луис Хамилтон го собори рекордот на Михаел Шумахер и службено стана најуспешен пилот во историјата на Формула

Британскиот возач, Луис Хамилтон (35) победи во трката за Големата награда на Португалија во Портимао и стигна до 92-от триумф во кариерата и го престигна Михаел Шумахер на вечната листа по бројот на победи … An achievement for the ages 9️⃣2️⃣ A driver they'll talk about for generations to come …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1: Историја – Хамилтон се изедначи со Шумахер!

Шестократниот светски првак Хамилтон во Германија го оствари својот седмни триумф сезинава, изминувајќи ја патеката за еден час, 35 минута и 49.641 секунди. Британскиот возач Луис Хамилтон од тимот на Мерцедес победи на трката за Големата награда на Ајфел на патеката Нирбиргринг во Германија во 11-та трка од годинешното Светско …

Повеќе »

Големата награда на Русија за Валтери Ботас

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас триумфираше на трката за Големата награда на Русија, 10-та трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Финецот славеше по втор пат во својата кариера во Сочи, каде ја оствари втората победа годинава, и деветта во кариерата. Најблиску до Ботас беше Макс Ферстапен во болидот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тоа е Хамилтон: Вчера меѓу последните, денес најбрз!

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, го постигна најдоброто време на последниот тренинг пред трката во Формула 1 за Големата награда на Русија. Британецот во Сочи,оваа сезона ја запиша осмата пол-позиција, и 96-та во кариерата, бидејќи беше побрз од Макс Ферстапен во болидот на Ред Бул за повеќе од половина секунда. …

Повеќе »

(ФОТО) Нема истрага против Хамилтон: Шампионот не се откажува од борбата за правда!

Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) нема да започне истрага против Луис Хамилтон, шесткратниот светски шампион во Формула 1. Возачот на Мерцедес носеше маица со натпис во врска со убиството на Афроамериканката Бриона Тејлор пред и по трката за Големата награда на Тоскана. ФИА во понеделникот разгледала дали Хамилтон ги прекршил правилата …

Повеќе »