Tag Archives: луис хамилтон

(ФОТО) Триумфот во трилерот во Бахреин за Хамилтон!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја отвори сезоната со триумф на трката за Големата награда на Бахреин, бидејќи во директниот дуел за победа беше подобар од Макс Ферстапен во Ред Бул. 🏁 TOP 10 FINISHERS 🏁 1 HAM 📸2 VER3 BOT4 NOR5 PER6 LEC7 RIC8 SAI9 TSU10 STR#BahrainGP 🇧🇭 #F1 …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен доминира – убедливо до пол позицијата

Откако беше најбрз на сите три слободни тренинзи, возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, беше и најдобар во квалификациите за Големата награда на Бахреин, па трката во недела ќе ја започне од пол-позицијата. Ферстапен беше најбрз во време од 1: 28,997 и е голем фаворит пред недела. „Имавме одлична недела …

Повеќе »

ЌЕ ВЕ ЗАБОЛИ ГЛАВА – Еве колку заработуваат ѕвездите на Формула 1 – разликите се фрапантни!

По половина година напнатост и шпекулации и само месец и половина пред почетокот на новата сезона, шампионите во Формула 1, челниците на Мерцедес, конечно потпишаа договор со најголемата sвезда на караванот, Луис Хамилтон. Од почетокот на годината, седумкратниот светски шампион беше без договор за 2021 година, но вчера официјално ја …

Повеќе »

Луис Хамилтон останал во Мерцедес за плата од 40. милиони фунти

Луис Хамилтон потпишал нов мултимилионски договор со Мерцедес. Британецот, седумкратен светски шампион, ќе вози барем уште една сезона во таборот на „Сребрените стрели“ – за годишна плата од 40. милиони фунти! Тоа е за пет милиони повеќе од претходниот договор, што дополнително ќе го мотивира 35-годишниот Луис во намерата да …

Повеќе »

(ФОТО) Луис Хамилтон не го заборави роденденот на Михаел Шумахер!

Сите го нарекуваат наследник на Михаел Шумахер, а Хамилтон, кој се изедначи со бројот на освоени титули во Формула 1, ја покажа и својата емотивна страна… Хамилтон кој неодамна ја освои седмата титула во Формула 1 со која се изедначе според бројот на освоени светски круни со легендарниот Шуми, на …

Повеќе »

(ФОТО) Луис Хамилтон ја добива титулата витез

ЛУИС ХАМИЛТОН, еден од најтрофејните возачи на Формула 1 во историјата и актуелен шампион ќе добие една од најголемите почести доделени од Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.Тој ќе ја добие титулата витез и со тоа ќе стане Сер Луис Хамилтон. Тоа е титула која датира од средниот …

Повеќе »

(ФОТО) Хамилтон ослабнал 4. килограми откако добил корона

Луис Хамилтон, актуелниот светски шампион во Формула 1, објави дека ослабел четири килограми откако беше позитивен на коронавирус. Хамилтон на почетокот на овој месец објави дека има корона и затоа мораше да ја пропушти трката во Бахреин.   View this post on Instagram   A post shared by Lewis Hamilton …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Луис Хамилтон после работа го вози најбараниот автомобил на светот

КОГА работите за Мерцедес, службениот автомобил не може да биде лош. А кога сте Луис Хамилтон, имате чест да ги возите најдобрите автомобили во светот. Откако неодамна ја тестираше новата С-класа, седумкратниот светски шампион во своето слободно време вози едно од најбрзите автомобили на денешницата. А такво е навистина тешко …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ферстапен недопирлив на затворање на сезоната во Абу Даби

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, триумфираше на трката за Големата награда на Абу Даби, со што заврши годинешниот шампион во Формула 1. Холанѓанецот ја забележа втората победа оваа сезона на патеката „Јас Марина“, и вкупно 10-та, и со тоа стана првиот возач кој не ги брани боите на Мерцедес, …

Повеќе »