Tag Archives: луис хамилтон

Монако е на Ферстапен, Луис 6., несреќа за Леклерк и Ботас

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен е победник во трката за Големата награда на Монако. Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк се најде во голем проблем со болидот непосредно пред почетокот на трката, и наместо да стартува од пол-позицијата, тој воопшто не стартуваше. 🏁 END OF RACE (LAP 78/78) 🏁 TOP …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Леклер го освои полот дома и удри во ѕидот

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Монако, која ќе се вози во недела. Интересно е што Монегасканинот имаше несреќа откако го освои првото стартно место – во финишот на квалификациите погоди ѕид, а неговиот болид беше оштетен. Втор ќе започне Макс Ферстапен …

Повеќе »

Мастерклас на Хамилтон и Мерцедес за триумф во „Каталонија“!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон славеше на трката за Големата награда на Шпанија, четвртата трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Седумкратниот светски шампион го постигна својот трет триумф оваа сезона на патеката „Каталуња“, и 98 во кариерата, пред Макс Ферстапен во болидот на Ред Бул. Другиот возач на Мерцедес, …

Повеќе »

(ФОТО) Луис Хамилтон до 100. пол позиција во кариерата

Британскиот автомобилист и седумкратен светски шампион Луис Хамилтон, во Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Шпанија, стота во неговата кариера. Лидерот во генералниот пласман повторно беше најдобар кога беше најпотребно. Во Q3 Хамилтон возеше 1: 16.741 и го искористи фактот дека неговиот најголем ривал во борбата …

Повеќе »

Хамилтон остана владетел на Португалија!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон славеше на Гран при на Португалија, третата трка од годинашниот шампионат во Формула 1. Седумкратниот светски првак го забележа својот втор триумф оваа сезона на патеката „Алгарве“, и 97-ти во кариерата, со предност од половина минута пред Макс Ферстапен во болидот на Ред Бул. На …

Повеќе »

Ботас го спречи Хамилтон да дојде до 100. пол позиција

Квалификациите за Големата награда на Португалија во Формула 1 шампионатот денеска беа на програмата, а 17-та пол позиција во кариерата ја оствари возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Тој славеше пред својот тимски колега Луис Хамилтон, кој на тој начин не успеа да стигне до јубилејниот 100-ти пол во првиот обид …

Повеќе »

(ФОТО) Ботас најдобар на првиот тренинг во Португалија

На првиот тренинг пред неделната трка за Големата награда на Португалија во Портимао, најдобро време забележа возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Ботас извозе најбрз круг во време од 1:19.648, оставајќи ги зад себе Макс Ферстапен во Ред Бул (+0.025) и неговиот тимски колега Серхио Перез (+0.198). Чарлс Леклерк (+0.236) го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон ја освои 99. пол позиција во кариерата

Луис Хамилтон, возач на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот. 4️⃣4️⃣ makes it 9️⃣9️⃣!#ImolaGP 🇮🇹 #F1 pic.twitter.com/APnamfR4qZ — Formula 1 (@F1) April 17, 2021 Хамилтон стигна до 99-та пол позиција во кариерата со време 1:14,411.   View this post on …

Повеќе »

(ФОТО) Луис Хамилтон: „До крајот на сезоната ќе побелам!“

Луис Хамилтон, актуелниот светски шампион во Формула 1, верува дека Ред Бул може да биде дури и побрз од неговиот Мерцедес на следните трки. Хамилтон славеше на првата трка сезонава во Бахреин, но со многу среќа бидејќи Макс Верстапен од Ред Бул беше побрз во квалификациите и во поголемиот дел …

Повеќе »