Tag Archives: луис хамилтон

Ботас го спречи Хамилтон да дојде до 100. пол позиција

Квалификациите за Големата награда на Португалија во Формула 1 шампионатот денеска беа на програмата, а 17-та пол позиција во кариерата ја оствари возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Тој славеше пред својот тимски колега Луис Хамилтон, кој на тој начин не успеа да стигне до јубилејниот 100-ти пол во првиот обид …

Повеќе »

(ФОТО) Ботас најдобар на првиот тренинг во Португалија

На првиот тренинг пред неделната трка за Големата награда на Португалија во Портимао, најдобро време забележа возачот на Мерцедес, Валтери Ботас. Ботас извозе најбрз круг во време од 1:19.648, оставајќи ги зад себе Макс Ферстапен во Ред Бул (+0.025) и неговиот тимски колега Серхио Перез (+0.198). Чарлс Леклерк (+0.236) го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон ја освои 99. пол позиција во кариерата

Луис Хамилтон, возач на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот. 4️⃣4️⃣ makes it 9️⃣9️⃣!#ImolaGP 🇮🇹 #F1 pic.twitter.com/APnamfR4qZ — Formula 1 (@F1) April 17, 2021 Хамилтон стигна до 99-та пол позиција во кариерата со време 1:14,411.   View this post on …

Повеќе »

(ФОТО) Луис Хамилтон: „До крајот на сезоната ќе побелам!“

Луис Хамилтон, актуелниот светски шампион во Формула 1, верува дека Ред Бул може да биде дури и побрз од неговиот Мерцедес на следните трки. Хамилтон славеше на првата трка сезонава во Бахреин, но со многу среќа бидејќи Макс Верстапен од Ред Бул беше побрз во квалификациите и во поголемиот дел …

Повеќе »

(ФОТО) Триумфот во трилерот во Бахреин за Хамилтон!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја отвори сезоната со триумф на трката за Големата награда на Бахреин, бидејќи во директниот дуел за победа беше подобар од Макс Ферстапен во Ред Бул. 🏁 TOP 10 FINISHERS 🏁 1 HAM 📸2 VER3 BOT4 NOR5 PER6 LEC7 RIC8 SAI9 TSU10 STR#BahrainGP 🇧🇭 #F1 …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен доминира – убедливо до пол позицијата

Откако беше најбрз на сите три слободни тренинзи, возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, беше и најдобар во квалификациите за Големата награда на Бахреин, па трката во недела ќе ја започне од пол-позицијата. Ферстапен беше најбрз во време од 1: 28,997 и е голем фаворит пред недела. „Имавме одлична недела …

Повеќе »

ЌЕ ВЕ ЗАБОЛИ ГЛАВА – Еве колку заработуваат ѕвездите на Формула 1 – разликите се фрапантни!

По половина година напнатост и шпекулации и само месец и половина пред почетокот на новата сезона, шампионите во Формула 1, челниците на Мерцедес, конечно потпишаа договор со најголемата sвезда на караванот, Луис Хамилтон. Од почетокот на годината, седумкратниот светски шампион беше без договор за 2021 година, но вчера официјално ја …

Повеќе »

Луис Хамилтон останал во Мерцедес за плата од 40. милиони фунти

Луис Хамилтон потпишал нов мултимилионски договор со Мерцедес. Британецот, седумкратен светски шампион, ќе вози барем уште една сезона во таборот на „Сребрените стрели“ – за годишна плата од 40. милиони фунти! Тоа е за пет милиони повеќе од претходниот договор, што дополнително ќе го мотивира 35-годишниот Луис во намерата да …

Повеќе »

(ФОТО) Луис Хамилтон не го заборави роденденот на Михаел Шумахер!

Сите го нарекуваат наследник на Михаел Шумахер, а Хамилтон, кој се изедначи со бројот на освоени титули во Формула 1, ја покажа и својата емотивна страна… Хамилтон кој неодамна ја освои седмата титула во Формула 1 со која се изедначе според бројот на освоени светски круни со легендарниот Шуми, на …

Повеќе »