Tag Archives: луис хамилтон

За Хамилтон пол во Џеда: Ферстапен удри во заштитниот ѕид!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ќе стартува од пол-позицијата на Големата награда на Саудиска Арабија, претпоследната трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Британецот оваа сезона на улиците на Џеда стигна до петтата пол-позиција, а 103-та во кариерата, со нешто повеќе од десетинка предност во однос на неговиот тимски колега …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) За Хамилтон ПОЛ во Катар, Ферстапен втор

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, в недела ќе стартува од пол-позицијата на трката за Големата награда на Катар. Хамилтон на сите тренинзи беше зад тимскиот колега Валтери Ботас, а на првите два тренинзи беше побавен од Макс Ферстапен во Ред Бул. Во квалификациите сето тоа го надополни. Од второто место …

Повеќе »

ИСТОРИЈА – Борба до самиот крај: Хамилтон од 10. место до победа!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон победи на трката за Големата награда на Бразил. Неговиот главен конкурент во борбата за титулата Макс Ферстапен во Ред Бул го освои второто место. FROM 10TH TO FIRST, LEWIS HAMILTON WINS!! 🤩 What a race from the incredible @LewisHamilton, what a race 👏 He brings …

Повеќе »

(ФОТО) НЕКОГАШ ПРОДАВАЛА КРВ ЗА ДА ЈАДЕ: Денес е милионерка, а и покрај нејзината неверојатна убавина, мажите отсекогаш ја оставале!

Поранешната фронтменка на бендот „Pussycat dolls“, Никол Шерцингер денес гордо ја носи титулата на една од најубавите и најзгодните пејачки во Холивуд, а иако зад себе има армија обожаватели и може да си дозволи се што ќе посака, работите не биле отсекогаш толку идеални. Никол морала да прибегнува кон повеќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЖЕШКО ВО ФОРМУЛА 1 – Го проверувал болидот на Хамилтон: Ферстапен под истрага!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ќе се сретне со раководството на трката во денес наутро во Бразил, поради потенцијално прекршување на правилата при проверка на болидот на Луис Хамилтон. Ферстапен бил повикан на сослушување поради наводно прекршување на член 2.5.2 од Меѓународниот кодекс на ФИА. Според ова правило, само …

Повеќе »

(ФОТО) Ботас во Истанбул го прекина едногодишниот пост!

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас, славеше на трката за ГН на Турција, 16-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Финецот ја забележа првата победа по една година на патеката „Истанбул парк“ во променливи услови, и јубилејната, 10 -та во кариерата. VALTTERI BOTTAS TAKES THE 🏁 He converts pole position …

Повеќе »

Пол позиција во Турција за Хамилтон, но како прв ќе стартува Ботас

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон беше најбрз во квалификациите пред трката за ГН на Турција, но ќе стартува од 11-та позиција, поради поместување за 10 позиции откако возеше со нов мотор со внатрешно согорување. Тој ја искористи предноста на новиот V6 оваа сезона. LEWIS HAMILTON GOES FASTEST! 🚀 Due to …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон во Сочи до 100 -та победа, Норис се коцкаше со дождот

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон славеше во трката за Големата награда на Русија. Британецот во Сочи стигна до 100 -та победа во кариерата. Така тој стана првиот возач во историјата кој стигна до победата број 100. LEWIS: "A big thank you to the fans here. It’s taken a long time …

Повеќе »

Формула 1: Норис во недела во Сочи тргнува од пол позицијата

Ландо Норис ја освои пол -позицијата во квалификациите пред неделната трка за Големата награда на Русија. Норис стигна до првата стартна позиција во последниот круг од возбудливите квалификации. Три минути пред крајот на Q3 делот од квалификациите, Луис Хамилтон имаше најдобро време, но на крајот во Сочи ќе стартува од …

Повеќе »