Tag Archives: луис хамилтон

(ФОТО) Светскиот првак шокиран со нападот во Бразил: Со пиштоли ограбиле екипа на Ф1

Членовите на шампионската екипа на Мерцедес на Формула 1 во пресрет на Големата награда на Бразил проживеале шокантно искуство. Новиот првак на светот, Луис Хамилтон, открил дека членовите на неговиот тим синоќа во Бразил биле ограбени, а напаѓачите им се заканувале со пиштол. Хамилтон приказната ја објавил на Твитер, а …

Повеќе »

Хамилтон шампионски на „Интергалос“ во Бразил

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, остварил најдобро време и’ на вториот слободен тренинг пред Големата награда на Бразил, претпоследна трка на годинешниот шампионат на Формула 1. Британецот најбрзиот круг на патеката „Интергалос“ го остварил во време од 1:09.515 минути, но не успеал да го надмине оној кој го постигнал неколку …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Хамилтон од „дното“ до титулата, Верстапен победи во Мексико!

Мексико донесе интересна трка во која Луис Хамилтон на крајот се радуваше на нова титула, а Макс Верстапен на нова победа. Холанѓанецот го нападна Себастијан Фетел уште во првиот свиок, дојде и до мал контакт, па Луис Хамилтон се обиде да го искористи тоа. Но и’ возачот на Мерцедес имаше …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1: Хамилтон славел, Мерцедес го освоил насловот, а Усеин Болт ги забавувал!

Луис Хамилтон е победник на трката за Големата награда на САД, Светското првенство на Формула 1 возена на патеката во Остин, второто место го зазел Себастијан Фетел (Ферари) додека трет бил Финецот, Кими Раиконен (Ферари). RACE REPORT: @LewisHamilton wins in Austin as Vettel keeps title hopes alive >> https://t.co/f33sRAqoTo #USGP …

Повеќе »

(ВИДЕО) Формула 1 – Остин: За Хамилтон нова пол позиција, Фетел втор, Ферстапен казнет

Луис Хамилтон стигна до својата 72. пол позиција во кариерата.Вечерва тој по 117. пат ќе стартува како прв во трката за Големата награда на Америка. 😬🤳 Pole position = well worth a selfie#USGP 🇺🇸 pic.twitter.com/7EflzgJsMU — Formula 1 (@F1) October 21, 2017 Британскиот автомобилски ас, Луис Хмилтон, во својот Мерцедес …

Повеќе »

Хамилтон најбрз и на вториот тренинг во Остин

Британецот зад себе го остави Макс Верстапен кој постигнува се подобри времиња како наближува крајот на сезоната во Формула 1 шампионатот. На вториот тренинг во Остин, возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон повторно беше најдобар. Британецот зад себе го остави Макс Верстапен кој постигнува се подобри времиња како наближува крајот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОРМУЛА 1: Хамилтон победник на „Сузука“ за Ферари продолжуваат проблемите

Луис Хамилтон победи на ГН на Јапонија, и со тоа креираше 59. бодови предност на врвот во генералниот пласман откако Себастијан Фетел доживеа нов пех Проблемите на Ферари од Сингапур и Малезија продолжија и во Сузука, па Себастијан Фетел доживеа нов пех и мораше да се откаже по само неколку …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Сингапур: Победа за Хамилтон, катастрофа за Ферари

Луис Хамилтон не можеше да посака подобра трка во Сингапур. Британецот победи а неговиот конкурент за титулата, Себастијан Фетел не ја заврши трката Мерцедес цел викенд заостануваше зад Ред Бул, а по вчерашните кавлификации и зад Ферари, па на Луис Хамилтон му требаше чудо за да стигне до победа. Британецот …

Повеќе »

(ФОТО) Хамилтон лесно ја освоил Монца, Фетел повеќе не е водечки возач во Формула 1

Луис Хамилтон на Големата награда на Италија ја остварил својата 59. победа во кариерата, а Валтери Ботас со второто место на Мерцедес му донел двоен триумф оваа недела. Третопласираниот Себастијан Фетел ја загубил водечката позиција во вкупниот поредок и сега зад британскиот ривал заостанува три поени… RACE REPORT: Hamilton dominates …

Повеќе »