Tag Archives: луис хамилтон

(ФОТО) Нова пол позиција за Хамилтон во Германија: Ферари сам се распадна!

Квалификацијата  за Големата награда на Германија ја обележа дефект на автомобилот на Себастијан Фетел, кој дури и не учествуваше во квалификациите. Пол позицијата ја освои Луис Хамилтон… Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон ќе ја започне трката во Хокенхајм во неделата. Тој не ги започна квалификациите на најдобар начин, но шампионот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Силверстоун: Ботас до 10. пол пред Хамилтон и Леклер

Валтери Ботас е победник во квалификациите за ГН на Велика Британија, Финецот беше побрз од тимскиот колега Луис Хамилтон за само 6 илјадитинки. Продолжува доминацијата на Мерцедес на Силверстон, Ферари се закани дека може да им ги помати сметките на ривалите, но исто како и минатата година, тимот од Маранело …

Повеќе »

(ФОТО) Црнка со занесни облини е девојка на првакот на Формула 1: Луис Хамилтон се вљубил во механичарка!

Новата девојка на првакот на Формула 1, Луис Хамилтон е Захра Елис, модел и механичарка. Захра Елис е занесна бринета со раскошни облини но и дизајнерка на долна облека, а она што е необично за девојката – таа е врвна механичарка. Парот е првпат виден заедно како се враќа од …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Макс Ферстапен го истурка Леклер за нов триумф во Австрија!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен победи на Големата награда на Австрија, деветата трка на годинешниот шампионат на Формула 1. Младиот Холанѓанин славел на „Ред Бул рингот“ откако од патеката три круга пред крај во борбата за водство, во третата кривина го истурка Шарл Леклер во Ферари. Монегашанинот водел во …

Повеќе »

(ФОТО) Формула 1: Нова еден-два победа за Мерцедес – Хамилтон доминираше во Франција

Луис Хамилтон го предводеше Мерцедес до еден-два победа на „Пол Рикар”, Британецот беше во водство од прв до последен круг и мина низ целта со речиси 20 секунди предност во однос на Валтери Ботас. Прилично досадна трка во Франција со малку возбудувања на врвот и возачите кои се борат за …

Повеќе »

(ФОТО) За Хамилтон рекорд на патеката и пол позиција во Франција

Во недела за Големата награда на Франција од пол позицијата ќе тргне возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон. Најдорото време во квалификациите пред неделната трка за Големата награда на Франција ја имал возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, кој два пати го соборувал рекордот на патеката. Новиот рекорд на патеката е 1:28.448 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Контроверзна трка на ГН на Канада: Фетел мина прв низ целта но Хамилтон славеше!

Возачот на ферари, Себастијан фетел прв мина низ целта на ГН во Канада, седмата трка на годинешното првенство на Формула 1, но поради казната која му е изречена на германецот, победата му припаднала на бранителот на насловот Луис Хамилтон…Стјуардите после завршувањето на трката на фетел му доделила уште два казнени …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хамилтон излезе најдобар коцкар во Монте Карло

Луис Хамилтон ја оствари четвртата победа оваа сезона, инаку 77. во кариерата, на многу интересната Голема награда на Монако во Монте Карло… Стартот не донесе големи возбуди, Верстапен го нападна Ботас, но некарактеристично за него се повлече пред првата кривина. Од водечките единствено Даниел Рикардо напредуваше и на почетокот го …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Формула 1 – Одлични квалификации во Монте Карло: Хамилтон „од никаде“ до пол позиција

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол позицијата пред трката за Големата награда на Монте Карло. HAMILTON: "This is the race every driver dreams of. You put everything into it. We've arrived with a great car. This pole means so much. I had to dig deeper than ever. The …

Повеќе »