Tag Archives: лига на шампиони

(ФОТО) Роналдо урива рекорд и станува најскапиот трансфер досега? Се чека неговата одлука!

Кристијано РОНАЛДО сака да го напушти Манчестер Јунајтед. Интерес покажаа Челзи, Баерн, Рома, Наполи, се споменуваше и Барселона, но ниту еден од тие клубови не може да му понуди нереален договор како тој што му беше понуден во Саудиска Арабија. Доколку прифати, ќе заработи цело богатство и ќе стане најскапиот …

Повеќе »

Ракометниот гигант исфрлен од ЛП. Наместо Вардар влегува хрватскиот шампион?

Вардар во последните пет години е најубавата приказна на европскиот ракомет. Клубот ја освои Лигата на шампионите во 2017. и 2019. година и го шокираше ракометниот свет сега е пред исфрлање од сите европски натпреварувања поради наталожените долгови од 2017. година. Минатата сезона ЕХФ им прогледа низ прсти на Македонците …

Повеќе »

(ФОТО) „Marca“: Роналдо планира да го напушти Јунајтед ова лето поради Лигата на шампионите

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Кристијано Роналдо може шокантно да го напушти англискиот клуб по само една сезона и летово да се врати во Реал Мадрид, веста ја објави шпанска Marca. Италијанската „Ла Република“ пред неколку дена прва излезе со информација дека Португалецот би можел да го напушти Јунајтед бидејќи наводно …

Повеќе »

(ФОТО) ХЕРОЈОТ НА РЕАЛ – Куртоа: „Многумина ме потценија, ова ми требаше за да заслужам почитување!“

Белгискиот голман го одбележа финалето во Лигата на шампионите Голманот на Реал Мадрид, Тибо Куртоа, по освојувањето на титулата, со задоволство изјавил дека токму тоа му било потребно за да заслужи почит. Доколку се избере најдобриот играч во нокаут фазата од сезоната во Лигата на шампионите, белгискиот голман веројатно би …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Винисиус и Куртоа го донесоа Реал до 14. европска титула

Фудбалерите на Реал Мадрид се новите европски шампиони. Кралскиот клуб го победи Ливерпул со 1-0 во финалето на Лигата на шампионите во Париз со голот на Бразилецот, Винисиус Јуниор. Реал продолжи да доминира на Стариот континент, сега има двојно повеќе европски титули од вториот најтрофеен клуб Милан (седум). Ливерпул остана …

Повеќе »

(ФОТО) Се спушта завесата – кој ќе го освои најпосакуваниот трофеј?

Во сабота од 21. часот на стадионот „Франција“ во Париз ќе се одигра финалето од Лигата на шампионите меѓу фудбалерите на Реал Мадрид и Ливерпул. Цел свет со нетрпение го очекува одговорот на прашањето кој е моментално најдобар на „Стариот континент“ и кој ќе го крене популарниот трофеј „ушле“. Од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СПЕКТАКУЛАРНА ВЕЧЕР ВО МАДРИД: Сити беше виден во финалето, а потоа Реал направи чудесен пресврт и ќе се бори за трофејот во Лигата на шампионите

ПО спектакуларниот прв натпревар од полуфиналето, кога Манчестер Сити и Реал Мадрид ја воодушевија планетата со седум гола (4:3), реваншот кој го следеа сите љубители на фудбалот (и Ѓоковиќ и Надал на лице место) беше уште повеќе спектакуларен. Во финалето на мегдан на Ливерпул мина „кралскиот клуб“. Само фудбалот може …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пијан навивач на Келн направи шоу на стадионот на Баерн, видеото го споделил клубот за кој навива…

Лудата сцена се случила откако Баерн испаднал од Лигата на шампионите на празната Алијанц Арена. Видно пијан навивач на Келн е снимен како се симнува преку трибините и се спушта на теренот, а додека скокал на тревата можел да претрпи сериозна повреда бидејќи незгодно слетал и малку го искривил зглобот. …

Повеќе »

Извлечени двојките за четирифиналето на Лига на шампиони

Во Нион се одржа ждрепката на четвртфиналето и полуфиналето во Лигата на шампионите. Ждрепката беше отворена и секој можеше секого да извлече. Најинтересен е дуелот помеѓу бранителот на титулата Челзи и Реал Мадрид. Минатата сезона Челзи и Реал се сретнаа во полуфиналето и Англичаните продолжија со вкупни 3:1 Втората четвртфинална …

Повеќе »