Tag Archives: лесно

(ВИДЕО) „Пита со леб“ која има скоро 5. милиони прегледи – проверете зошто

Потребно е: леб за сендвичи моцарела (мек кашкавал по желба) шунка, пршута, сланина рендан пармезан маслиново масло 2 јајца 150 мл. млеко Подготовка: изматете ги јајцта со млекото и во смесата натопете четири големи кришки мек леб, или повеќе правоаголни, според големината на калапот. Една кришка леб натопете во смесата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брзо и вкусно: Колач од кокос без печење

Доволно е да се лади еден час, а кој сака може да го остави и преку ноќ во фрижидер. Состојки за подлога: 300 г мелени бисквити 200 г рендано чоколадо за готвење 100 мл млеко Фил: 500 мл млеко 1 кесичка ванилин шеќер 80 г гриз 50 г шеќер 200 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Летна посна мусака: Здрав оброк за целото семејство!

Ако сте на диета оваа мусака е вистински избор за ручек Потребно е: 600 гр млади компири 4-5 зелени пиперки 1 праз 1 морков 50 гр ориз буковец 1 поголем домат малку зачинска сол лук во гранули масло Подготовка: испржете го ситно исечканиот праз на масло и додадете ги исецканите …

Повеќе »

(ФОТО) Сочен чоколаден колач со само две јајца

Состојки: 2 јајца 150 г шеќер 100 мл масло 400 мл млеко 180 г меко брашно 1 кесичка прашок за печиво 40 г какао во прав 40 г чоколадо во прав 300 г чоколадо со 72% какао 5 кесички ванилин шеќер 80 г путер путер и лебни трошки за калапот …

Повеќе »

(Рецепт) Домашни, непечени, слатки штангли: Нестварно лесно, здраво и вкусно – и децата ќе ги обожуваат!

Домашните штангли од јатки и брусница се неверојатно лесни, тие се многу здрави, неодоливо вкусни, и ќе бидат совршената закуска, како за вас, така и за вашите малечки. Потребни состојки: · 100 гр семки од сончоглед · 100 гр семки од тиква · 50 грама сушени брусници · 50 гр …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шпанска пита: За добар почеток на денот!

Појадокот мора да биде калоричен оброк за да имате сили за цел ден кој е пред вас. Оваа пита е токму она што ви треба за добар почеток на денот… Состојки: 3 јајца 150 г сирење 100 г кисела павлака 75 – 100 мл масло (по можност маслиново) 40 мл …

Повеќе »

(Рецепт) Чоколадни браунси со банани

Брзо и едноставно – идеално за викенд кога на сите ни се јаде нешто слатко а не сакаме да „потрошиме“ многу време! Состојки: 2 јајца 1 кесичка ванилин шеќер 50 мл млеко 3 банани 2 лажици какао во прав 1 лажица брашно 1 лажица нишесте 1 лажичка прашок за печиво …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кремаст млечен колач кој може да биде и торта: Освојува при првиот залак!

Ви треба рецепт за колач кој сите ќе ги воодушеви? Кремест млечен колач е вистинско откритие за сите љубители на колачи. Толку кремаст, толку сочен, просто привлекува да се изеде. Колачот е многу лесен и едноставен за подготовка. Вкусот малку поотсетува на принцес крофни…А, може да послужи и како торта… …

Повеќе »

(ВИДЕО) Евтин колач со кокос

Овој колач е превкусен, бргу се подготвува. Тоа е колач кој не бара ниту посебни состојки а многу излегува. Тесто: 200 г брашно 2 лажици какао 100 г шеќер 2 јајца 100 мл масло 100 мл млеко 1 кесичка прашок за печиво Фил: 1 литар млеко 5 лажици шеќер 7 …

Повеќе »