Tag Archives: лесно

(ФОТО) Американска мека чоколадна пита на Рејчел Ален

Состојки: За кората: 75 г путер, исечен на коцки + малку за мачкање на калапот 115 г брашно 25 г шеќер 30 г ореви, сечкани многу ситно Чоколаден слој: 30 г пченкарно брашно малку сол 3 лажици какао 175 г шеќер 3 жолчки 450 г млеко 25 г путер 2 …

Повеќе »

(ФОТО) Леб со лук: Не се мачете да месите – овој полнет леб сите ќе ги воодушеви!

На новогодишната трпеза е обичај да се има и нешто месено…Но, наместо да се мачите да месите или скапо да плаќате готови кифлички или погачи пробајте го овој леб со лук кој кога еднаш ќе го послужите никој нема да ви бара ништо друго… Состојки: векна леб (бел, црн, интегрален) …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечен десерт со „плазма“ готов за 15. минути

Состојки: 600 г мелена плазма 350 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 350 г маргарин 350 г сок од портокал 100 г мелени ореви или лешници ( Глазура: 100 г чоколадо или шлаг Подготовката можете да ја видите во видеото подолу: Фото: Принтскрин/Youtube.com

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадно „лудило“ од колач: Не се пече а ќе уживате во секој залак!

Не сакате долго да сте во кујна, а десертите ви се слабост…Овој рецепт е токму за вас… Состојки: Подлога: 300 г мелени бисквити 100 г мелени ореви или лешници 1 лажица шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 60 г истопен путер 2 – 3 лажици чоколадо млеко Фил: 400 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брз манчмелоу колач, кој сите го сакаат

Манчмелоу колачот е лесен за подготовка, не е премногу сладок и сите го сакаат. Лесно е да одите до продавница и да манчмелоу колач – сепак – кога ќе научите како да го направите тоа ќе остане како План Б. Состојки За бисквит: 6 жолчки 10 лажици шеќер 6 полни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Десерт кој секогаш успева: Пита до кикирики и Орео која не се пече

Ви се јаде нешто слатко? Бидејќи годинава ќе ги нема сите оние тезги по градските плоштади каде ќе можевме да пробаме нови познати десерти, вистинско време е да ги испробате своите вештини во кујната. Да не се мачитепремногу, најдовме совршен рецепт – содржи орео бисквити и путер од кикирики и …

Повеќе »

Мус колач

Крем колач со вкус на кафе и рум Состојки: Бисквит: 6 јајца 75 г шеќер 60 г какао 2 лажици остро брашно 100 мл млеко За мус: 250 г чоколадо за готвење 500 мл слатка павлака 1 лажичка инстант кафе 1 лажица рум Подготовка:за бисквит: Ставете ги жолчките и шеќерот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач од кокос за кој не ви треба рерна

Ако сакате да го изненадите вашето семејство со знекој десерт тогаш подгответе ги овие колачиња. Состојки за подлогата: 300 гр мелени бисквити 200 гр рендано чоколадо за готвење 100 мл млеко Состојки за полнење: 500 мл млеко, 1 ванила 80 гр гриз 50 гр кристал шеќер 200 гр кокосово брашно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Крем торта и вкус што се памтат

Ако сте љубител на слатко овој рецепт мора да го пробате! Состојки за корите: 3 лажици брашно 2 лажици какао 6 јајца 5 лажици шеќер 2 лажици масло 2 лажици масло 1 прашок з апечиво екстракт од ванила (опционално) Состојки за фил: 3 кесички пудинг од ванила 1 литар млеко …

Повеќе »