Tag Archives: лесни

(ВИДЕО) Посни палачинки: Меки, тенки и вкусни како мрсни

Ако постите за фил, додадете џем или цимет и шеќер, а ако не постите, тогаш можете да додадете крем. Состојки: 300 мл минерална вода 30 мл масло сол брашно по потреба Подготовка: Во садо истурете кисела вода, додадете масло и сол, па додадете брашно за тестото да стане ретко. Ова …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ, ВИДЕО) НАЈВКУСНИ ЧОКОЛАДНИ БИСКВИТИ: Ги гледате во празничните филмови, лесно се подготвуваат, а вкусот е НЕВЕРОЈАТЕН!

Чоколадните колачиња се незаменлив елемент на секој празничен филм, а дали знаевте дека многу лесно се подготвуваат? Како и подготовката, така и самиот процес не трае долго. Мал недостаток е што мора да стојат, но се смета дека со стоењето добиваат подобар вкус Состојки: брашно, 270 гр прашок за пециво, …

Повеќе »

Кои симптоми ги имаат вакцинираните кои ќе добијат ковид

Вакцинираните лица кои добиле ковид 19 имаат многу помалку вируси во организмот и обично имаат поблаги симптоми, но исто така се помалку заразни. Според експертите, вакцините против ковид 19 се многу ефикасни во спречување на појава на сериозни симптоми, но ниту една вакцина не е 100 проценти ефикасна, објаснила д-р …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кога Кетрин Зита Џонс (51) вежба: Милиони прегледи и илјадници пофалби!

Актерката на социјалните мрежи споделила видео на кое се протега наутро, кое брзо било прегледано повеќе од милион пати. „Лесно како недела наутро“, напишала актерката под видеото во кое се протега. „Изгледаш убаво, нема никаква врска со годините“, прокоментирал еден од следбениците, а комплиментите за нејзиниот изглед постојано доаѓале. Секако …

Повеќе »

(ФОТО) Непечени лешник гнезда – посни или мрсни

Состојки: 200 мл вода 200 г шеќер 150 г маргарин/путер 100 г црно чоколадо 150 г мелени печени лешници 250 г мелени бисквити Плус: околу 150 г печени мелено-сечкани лешници околу 150 г нугат крем Подготовка: во соодветен сад ставете вода, шеќер, маргарин и чоколадо, па оставете на ниска температура …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Памучни и мноооогу удобни: 13. црни фустани кои ќе ги освојат и љубителките на дезени

Летото кое ни пристигнува за 13. дена не можеме да го замислиме без светли шарени фустани, линии и цветен дезен, но пронајдовме и убави модели на црни фустани кои можете да ги облечете во текот на летните месеци. Сите се направени од памук што може да дише, во кој топлината …

Повеќе »

Совршени чоколадни колачиња кои секој може да ги јаде – па и веганите!

Многумина изолацијата ја искористиле за првите чекови во кујната. Едноставните јадења се сега попопуларни од било кога, а меѓу нив и десертите. Еден од нив се овие вкусни колачиња во кои можат да уживаат апсолутно сите – од возрасните, преку децата се’ до веганите… Состојки: 43 гр шеќер во прав …

Повеќе »

Медењаци: Рецепт за празнични колачиња кои траат и по еден месец

Медењаците се еден од најпопуларните божиќни колачиња, а ние ви го донесуваме наједноставниот рецепт со помош на кој се’ ќе испадне совршено. Состојки: 150 г путер 150 г мед 350 г меко брашно 100 г мелени ореви (ако не ги сакате или сте алергични слободно изоставете ги) 2 малечки и …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколадни коцки со ореви

Брзи, едноставни, вкусни а погодни и за ненадејни гости… Состојки: 240 гр. ореви 240 гр. бисквити 120 гр. путер 300 гр. чоколадо за готвење (50%какао) Подготовка: оревите исецкајте ги на крупни парчиња.Сомелете ги бисквитите. На пареа растопете го чоколадото заедно со путерот.Откако ќе се растопат чоколадото и путерот додајте ги …

Повеќе »