Tag Archives: лесна

(ВИДЕО) Шубара торта: Сочен десерт кој се топи во уста!

Комбинација од натопени чоколадни корички, млечен фил со арома на ванила и бело чоколадо, чоколадна глазура и кокос… Сочна торта која се топи во уста. Многу сличен рецепт по кој се прават и оние мини шубари или руски капи, па ако ги сакате и оваа торта ќе ви биде омилена. …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Жу жу погача“ за сите прилики!

Погача за слави и разни прилики, но може и за секој ден. Се замесува и формира брзо, единствено што е потребно време да се испече. Многу мека, воздушеста одвнатре, од надвор крцкава и со убав изглед. Можете да ја печете во поголема тава – тогаш е пониска но најубаво е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мусака од стоен леб: Фантастично ефтино јадење!

Одлична идеја кога не знаете што да правите со стоениот леб… Состојки: 300 г шунка, 200 г кисела павлака, масло, 1/2 страк праз, 1 пиперка, црн пипер, суви зачини, 2 јајца, 200 г сирење, исечен отстоен леб, 1 домат, 3 чена лук, малку кашкавал Подготовка:на кришките леб исечете им ги …

Повеќе »

(ФОТО) Кокос плазма торта

Состојки: Бисквит: 10 белки 20 лажици шеќер 150 г кокосово брашно Крем: 10 жолчки 15 лажици шеќер 8 лажици нишесте 800 мл млеко 250 г путер или маргарин 100 г чоколадо за готвење 100 г мелена плазма бисквити 100 г мелени бадеми 100 мл матен шлаг Украси: 2 – 3 …

Повеќе »

(ФОТО) Брза бајадера

Потребно е: 10 лажици вода 200 г шеќер 125 г маргарин 200 г мелени ореви 200 г мелени бисквити 1 кесичка ванилин шеќер 100 г чоколадо Глазура 100 г чоколадо 2 лажици масло Подготовка:водата, шеќерот и ванилиниот шеќер ставете ги во сад и на средно загреана рингла па мешајте додека …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Оваа задача можат да ја решат само најпаметните!“:Го знаете ли решението?

На интернет се појавила задача која многумина намачила, а всушност воопшто не е тешко. „Само најпаметните можат ова да го решат“ пишува покрај задачата која е објавена на YouTube каналот Mind Your Decisions, а во која треба да се одреди кој број на кој круг му припаѓа, со напомена дека …

Повеќе »

(ФОТО) Совршена крем торта готова за 20.минути!

Една од оние торти за која после првото правење повеќе не ви треба рецепт, а и вашето семејство ќе ја обожува. Состојки: 500 г бисквити 8 јајца 250 г путер 200 г чоколадо за готвење 250 г шеќер во прав 500 мл. сварено турско кафе 250 мл млеко Подготовка:путерот изматете …

Повеќе »

Во што е тајната на шведската диета по која „полуде“ целиот свет?

Овој режим на исхрана подразбира намалено внесување на јаглехидрати, а акцентот е ставен на мастите и протеините. Уште една поволност на оваа диета е што можете да заборавите на калориите и одредените часови во кои смеете да јадете, но затоа мора да се придржувате до правилата. Шведската диета ги дели …

Повеќе »

(ФОТО) Софија Рајовиќ: Пробајте ја мојата супер диета – 8. до 12. кг. за еден месец

Таа е убава и атрактивна. Единствена мана и е што често мака мачи со килограмите. Зошто? Затоа што покрај глумата сака слатки. За среќа, пронашла диета која „може да ја преживее“. Доста е едноставна. Трае еден месец и суштината е да не се мешаат скроб, јаглени хидрати и протеини, а …

Повеќе »