Tag Archives: лесна

Што јадете пред спиење? Оваа храна може да го наруши одморот во текот на ноќта

Храната што ја јадете може да го наруши мирниот сон. Ако не спиете добро од ден на ден и имате кошмари, можеби треба да обрнете внимание на вашата исхрана. Многу студии велат дека постојат одредени видови храна кои можат да поттикнат лоши соништа. Алкохолот е едно од попознатите нарушувачи на …

Повеќе »

ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Не гладувајте туку консумирајте избалансирана вечера: Еве за кои намирници треба да се определите!

Вечерниот оброк не е грев, но мора да биде лесен и да дава доволно енергија Според советите на нутриционистите, сосема е погрешно да се изостави вечерата. Сепак, таа мора да биде добро избалансирана, составена од храна која лесно се вари, содржи малку калории и му обезбедува на организмот доволно енергија …

Повеќе »

ГУРМАНСКА ИСХРАНА КОЈА ТОПИ КИЛОГРАМИ: Во што е тајната на шведската диета по која „полуде“ целиот свет?

Овој режим на исхрана подразбира намалено внесување на јаглехидрати, а акцентот е ставен на мастите и протеините. Уште една поволност на оваа диета е што можете да заборавите на калориите и одредените часови во кои смеете да јадете, но затоа мора да се придржувате до правилата. Шведската диета ги дели …

Повеќе »

(ФОТО) Торта со „заборавени“ наполитанки

Одлична идеја ако имате преостанати наполитанки кои сте ги заборавиле… Состојки: Кора: 4 белки 4 лажици шеќер 5 лажици мелени лешници 1 лажица брашно Фил: 4 жолчки 2 ќесички пудинг од ванила (или од лешник) 700 мл. млеко 250 г. шеќер во прав 250 г. маргарин 150 г. мелени наполитанки …

Повеќе »

(ВИДЕО) Листеста погача на коцки со сирење: Богат леб со крем полнење!

Никогаш доволно погачи, а во пресрет на празниците обично сакаме да пробаме нешто ново. Поради тоа денес ви донесуваме рецепт за полнета погача која е и’ вкусна и’ интересна, па сигурно ќе им се допадне на домашните… Состојки: 550 – 600 г брашно, 200 мл млака вода, 20 г свеж …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најдобра пита со јаболки: Вкус што не се заборава!

Есенските јаболки пристигнаа и време е да ги искористите… Фил: 5 јаболки, 100 г шеќер, 170 г путер Тесто: 240 мл топло млеко, 1 лажица шеќер, 1 кесичка сув квасец, 500 г брашно, 2 јајца, 1 лажичка сол, 180 г путер, 1 шолја кафеав шеќер, 2 лажички цимет Подготовка: јаболките …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЛАДОЛЕД ТОРТА ОД 5. СОСТОЈКИ која се подготвува за 10. минути!

Освежувачка и лесна торта за жешките летни денови… Состојки: 500 мл слатка павлака 400 г грчки јогурт 10 г ванилин шеќер 2 – 3 праски 150 г плазма Подготовката на оваа вкусна и лесна торта погледнете ја во видеото:

Повеќе »

(ФОТО) Астронаутска диета: Тело на богинка за 13. дена, а ги решава и’ проблемите со варењето!

Благодарение на големото количество протеини кои ќе ги внесувате во текот на оваа диета резултатот е големо губење на килограмите без последици по мускулите. Дали некогаш сте слушнале за астронаутската диета? Станува збор за фантастичен начин да го забрзате метаболизмот, истопите одвишните килограми но и да го решите проблемот со …

Повеќе »

(ФОТО) Баисер – сладолед торта

Нема кој не сака сладолед, а за денес ви предлагаме сладолед торта која се подготвува едноставно и лесно. Сместена во замрзнувачот, доколку не ја изедете брзо, секогаш ќе имате десерт… Потребно е: 1,25 литри слатка павлака 2 ќесички шлаг фикс 200 г баисер целувки – готови 300 г млечно чоколадо …

Повеќе »