Tag Archives: ленено семе

Леб мора да конзумирате, но само овие три вида се ЕКСТРЕМНО ЗДРАВИ!

Избегнувајте леб од бело брашно и угодете му на вашето тело и здравје. Поради мноштвото нутриенти и хранливи материи, кои се клучни за здравјето на нашето тело, лебот е задолжителна храна што мора да ја консумираме во текот на денот. Сепак, многу е важно да консумирате здрав леб со здрави …

Повеќе »

6. НАМИРНИЦИ КОИ ПОМАГААТ ПРИ РАЗРЕДУВАЊЕ НА КРВТА: Полни се со витамини и хранливи материи кои позитивно влијаат на здравјето

Хранливите материи и кислородот, кои ги добиваат преку крвта, се клучни за правилно функционирање на внатрешните органи. Меѓутоа, ако вискозноста во крвта е зголемена, тоа ја нарушува исхраната на органите, што предизвикува формирање на згрутчување на крвта. Главната причина за густа крв е нездравата исхрана. Симптомите на оваа состојба може …

Повеќе »

Ова се најздравите семки за нашиот организам

Одредени видови семиња можат да се пофалат со нивната хранлива вредност и уникатни вкусови кои секојдневната храна ја претвораат во многу вкусна, полна со хранливи материи. Семињата се суперхрана која е навистина корисна за нашето здравје и благосостојбата на целиот организам. Тоа е доволно добра причина да ги вклучите во …

Повеќе »

(Рецепт) Направете сами МАГНЕЗИУМ напиток од 4. состојки и испијте „чаша“ полна со здравје!

Пијалок кој го надоместува магнезиумот се прави едноставно. Магнезиумот е неверојатно важен минерал во организмот, од кој зависат многу витални процеси. Со оглед на неговата важност за организмот, недостатокот на овој минерал се манифестира преку депресија, грчеви во мускулите, аритмија, варење, а на долг рок може да доведе до посложени …

Повеќе »

(Рецепт) РУСИНКИТЕ СЕ КОЛНАТ ВО ОВОЈ НАПИТОК ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Благодарение на него, тие се толку витки!

Само измешајте ги двете состојки и пијалокот е подготвен Русинките се познати по витката линија и откривме како го прават тоа. Скоро секоја жена во Русија го започнува утрово со овој пијалок од само 2 состојки. За подготовка ви требаат: 1/2 чаша кефир или пробиотски јогурт 1 голема лажица мелен …

Повеќе »

Дали знаете за што служи витаминот Ф и каде го има?

Витаминот Ф, кој е составен дел од растителни масла, е неопходен за правилен раст и развој на организмот. Овој витамин се состои од есенцијални полинезаситени масни киселини: лион, линолеична и арахидонска киселина. Витаминот Ф влијае на оксидативните процеси на метаболизмот, согорува заситени масти и помага да се изгубат вишокот килограми. …

Повеќе »

Будвигов крем: Појадок кој спречува појава на бројни болести

Германската биохемичарка Јохана Будвиг открила начин за откривање на маснотии во крвта, ја сфатила важноста на есенцијалните масни киселини за здравјето и врз основа на нејзините откритија развила метод што луѓето го користат за да го балансираат нарушениот електричен баланс на клетките и да спречат многу болести. Познатата германска научничка …

Повеќе »

Фантастични рецепти за маски за лице од 1952. година

Во морето на бјути совети и подготовки од полиците во продавниците вистинско освежување е препораката за нега на лицето од пред 70. години. Овие старомодни маски за лице кои го прават вашиот тен сјаен и чист се сосема природни, и се направени од состојки во кујната. Одличниот народен готвач од …

Повеќе »

Откријте зошто лененото семе е толку здраво и како помага за дијабетесот, притисокот, срцето…

Семето од лен е ценета супер храна, позната по нивната голема хранлива вредност и здравствени придобивки. Ова мало семе е всушност една од најстарите култури, која се одгледува од почетокот на цивилизацијата. Долго пред семето од лен да стане познато по своите здравствени придобивки, го користеле за производство на текстил. …

Повеќе »