Tag Archives: лекување

Хуманоста на испит: Да и помогнеме на Симона да има нормален живот!

Симона Николова од Скопје, боледува од Фридрикова атаксија и дијабетес. Таа има потреба од 17.000 долари, средства кои се потребни за повторно лекување со пресадување на матични клетки во Пекинг, Кина. Симона веќе беше на еден третман и има напредок во своето здравје. Таа одново бара помош од сите добронамерни …

Повеќе »

Зарем ова момче не заслужува детство како сите деца: МАКЕДОНИЈО на потег си за големо хумано дело!

Дејан Најдоски боледува од аутизам. За подобрување на неговата состојба потребно е да замине на лекување и третман со матични клетки во болница во Турција. Сумата која е потребна се 54.000 евра. Да му помогнеме на малиот Дејан да ужива во детството како и сите други деца. Да донираме со …

Повеќе »

Нашата хуманост е на потег: Да му помогнеме на Томе Јанев!

Томе Јанев е младо момче (29 години) од Струмица, кое неодамна се соочи со дијагноза, болест на моторниот неврон или ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis). Ова младо дете беше активен фудбалер од својата најрана возраст во македонските клубови Силекс, Брегалница, Кожуф, Хоризонт Турново и матичниот клуб Беласица. Љубителите на фудбалот во …

Повеќе »

(ФОТО) Нема поголема љубов од оваа – Суперхерои сепак има:Девојка одбила зрачење во бременост за да го спаси своето дете!

„Се соочи со најголем страв од сите, смртта, и и’ се насмеа во лице со широка насмевка каква што само Бог може да даде. Се бореше посилно од најјаките воини познати на човештвото и го направи тоа херојски и со достоинство…“ Тинејџерката која одбила да прими третман за лекување против …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Сакаат да им помогнат на луѓето – Овие чесни сестри заработуваат милион евра годишно од марихуана: Започнале со 12. билки а успеале да излекуваат 8. луѓе!

Три чесни сестри од САД заработиле скоро милион евра на производство и продажба на марихуана за здравствени цели. Тие одлулчиле да одгледуваат и продаваат марихуана а „проектот“ го започнале пред седум години со само 12. билки. Meet the nuns who make £850k a year growing and selling marijuana | Via …

Повеќе »

(ФОТО) 20. години се борела со псоријаза и егзема: Лекарите и предлагале и’ хемотерпија, а таа со диета се излекувала и ја исчистила кожата

Псоријазата и егземата се многу напорни заболувања и на пациентите можат да им направат пекол од животот. Покрај напорните терапии и лекови многу е важна упорноста и вољата за оздравување. Хана Салито 20. години се борела со псоријаза и единствен лек кој и го предлагале за потполно излекување била хемотерапија. …

Повеќе »

Често имате херпес на устата? Еве што тоа значи за Вас…

Херпес на устата најчесто се добива во детството. Вирусот останува во нервните клетки, а во зависност од состојбата на вашето здравје и инфекциите повторно се појавува Појавата на херпес на усните значи дека имунитетот нагло ви паднал или тој е последица на некои други болести или состојби. Може да настане …

Повеќе »

Со овој напиток ќе излекувате синусна инфекција

Синусната инфекција е состојба кога доаѓа до отекување или воспаление на ткивото покрај синусот. До тоа доаѓа кога синусите се исполнети со течност и бактерии наместо воздух. За среќа постои начин како да ја излекувате оваа инфекција. Потребни состојки: 1/2 шолја чиста вода за пиење 1/4 шолја јаболков оцет 1 …

Повеќе »

(ФОТО) Дејан се бори со тумор на Тимус жлездата и потребна му е нашата помош

Дејан Наумоски има 26 години и има дијагностициран тумор на ТИМУС жлездата. Тимусната жлезда е одговорна за производство на Т-лимфоцити и е од суштинско значење за имунолошкиот систем. Тие се јавуваат со стапка од само 3 случаи за секои 2 милиони луѓе и можат да се прошират на срцето и …

Повеќе »