Tag Archives: лекување

„Сите зборуваат за ‘германското чудо’, а молчат за ‘руското’:Доктор објаснил како Русија се бори со корона

Може да се покаже дека рускиот здравствен систем, бидејќи не се фокусирал на примарната амбулантна нега, туку на болниците, подобро ое прилагоден на екстремните услови… Може да се покаже дека рускиот здравствен систем не е насочен кон примарната амбулантна нега, туку на болниците, подобро прилагодени на екстремните услови, тврди рускиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Славната пејачка Пинк е позитивна на коронавирусот: Остри критики кон власта која не прави тестови – со донација од милион долари се залага да се подобри состојбата!

Голем неуспех за власта е што нема поголем број на тестирања на корона. Оваа болест е сериозна и луѓето мора да знаат дека ги напаѓа и младите и старите, здравите и болните, богатите и сиромашните… Познатната американска пејачка Пинк објавила дека е позитивна на коронавиус, и дека ќе донира милион …

Повеќе »

(ФОТО) Манекенка заразена со корона вирус ги опишала симптомите: Докторите не ја сфаќале сериозно!

МЛАДАТА и до неодамна здрава австралиско-француска манекенка Интан Клемент (30) испратила порака од својот болнички кревет за нејзината борба со коронавирусот. Како што открила, таа се заразила на скијање во Франција. Пред две недели, таа забележала дека тешко дише и многу кашла, а лекарите со кои контактирале ирекле дека станува …

Повеќе »

(ВИДЕО) УБАВИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Баба (95) го победила корона вирусот и се вратила дома!

Од Италија пристигнуваат убави вести каде една баба, Алма Клара Корсини (95) го победила корона вирусот. На Алма, од Модена, вирусот и бил дијагностициран на 5. март кога била примена во болница во Павул. Questa simpatica signora in foto si chiama Alma Clara Corsini, ha 95 anni, ed è appena …

Повеќе »

(ФОТО) КОРИСТЕНИ ВО КИНА, СЕ ТЕСТИРААТ ВО СЛАЗБУРГ – АВСТРИСКИ ДОКТОР ДОНЕСУВА ДОБРИ ВЕСТИ: Против короната помагаат 2. лека, тешките облици можат да се запрат и до 90 отсто!

Австриската влада во борбата против корона ворусот ставила на располагање нови 22. милиони евра за истражување, а на салзбуршката покраинска клиника веќе ги имаат првите успеси во лекувањето. Владата финансира клинички студии за ефектите на лековите и супстанциите против КОВИД-19, а примариусот, Рихард Грајл, од Салзбург, рекол дека има „претпазливо …

Повеќе »

СОВЕТИ – ДОКТОРКА СЕ РАЗБОЛЕЛА СО КОРОНАВИРУС ПА САМА СЕ ИЗЛЕКУВАЛА: „Ми помогнаа 3. работи кои сите ги имате дома!“

Досега повеќе од 8.000 луѓе починале од вирусот корона, а околу 82.800 се излечиле. Една од излекуваните е д-р Клер Герада, која ги открила клучните работи што и помогнале да го излечи вирусот корона – парацетамол, пилешка супа и лимонада. Клер, поранешен шеф на Кралскиот колеџ за општа пракса, вели …

Повеќе »

(ВИДЕО) Уште една филмска ѕвезда жртва на коронавирусот: Идрис Елба се ставил во самоизолација!

Идрис Елба е последната ѕвезда која е позитивна на тестот за коронавирус… 47. годишната филмска ѕвезда во видеото вели дека тој сега се чувствува подобро но ги замолува обожавателите да останат позитвни но и многу внимателни. Актерот Идрис Елба открил дека тестот за Ковид-19 покажал дека е позитивен. Ѕвездата во …

Повеќе »

(ФОТО) Девојче победило рак а сега е мета на потсмев на врсниците!

На девојчето и била дијагностицирана ретка форма на не-Хочкин лимфом. Линден Смит е седумгодишно девојче наречено „хероина“, откако одлучила да собере пари за истражување и заболување од рак на деца. Во летото 2019. година, Линден гордо го покажала своето прво мозолче на своите родители, што го имала на долниот дел …

Повеќе »

(ФОТО) Даниел Кајмакоски и Ивана Петерс победници на „Твоето лице звучи познато“

Годинешната сезона на популарното шоу „Твоето лице звучи познато“ во кое како претставник од Македонија, учествуваше Даниел Кајмакоски заврши синоќа. Тимот 3 што го одреди продукцијата составен од нашиот Даниел кКјмакоски и Ивана Петерс убедливо ја однесе победата. Тие во последното издание на „ТЛЗП“ се претставија како Нели Фуртадо и …

Повеќе »