Tag Archives: лекови

(ВИДЕО) СОВЕТ НА ЛЕКАР – РУСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ РАСТУРИЛ МИТ КОЈ ЛАЖНИТЕ СТРУЧЊАЦИ ГО ШИРАТ ЗА КОРОНА: Оваа грешка ја прават многумина, а може само да ви ШТЕТИ!

Руските лекари апелираат да не се претерува со набавка на антивирусни лекови и тврдат дека е подобро да не ги купувате воопшто без препорака на специјалист лекар. Кога полиците со брашно и тоалетна хартија се испразниле, клиентите го свртеле вниманието кон аптеките. Во Русија сега е голема побарувачка за антивирусни …

Повеќе »

ОХРАБРУВАЧКИ ВЕСТИ – НАУЧНИЦИТЕ ВО ПОТРАГА ЗА ЛЕКОТ ПРОТИВ КОРОНА ДОШЛЕ ДО ЗНАЧАЈНО ОТКРИТИЕ: Еве што најдобро го спречува вирусот да продре во клетките!

Тим на кинески научници изолирале неколку антитела за кои тврдат дека се „многу ефикасни“ во блокирање на можноста за новиот коронавирус да навлезат во клетките, што може да помогне во лекувањето и спречување на Ковид-19. Во моментот, не постои докажан ефикасен лек за вирусот, за кој се смета дека потекнува …

Повеќе »

(ФОТО) ИСПОВЕД – Српски одбојкар го победил корона вирусот: „Ги добивав тие ‘лекови за коњи’, плус лекови за СИДА – Можам да кажам дека се’ се нагледав – Ова е болест која нема правила!“

Српскиот репрезентативец во одбојка, Никола Росиќ, после 17. дена се опоравил после борбата со коронавирусот и откако сменил две болници, и поминал три дена во импровизирана болница на Саемот. Тој бил пуштен дома откако неговиот нов тест бил негативен. „Пред околу 17 дена, чувствував дека четири дена имам температура што …

Повеќе »

(ФОТО) КОРИСТЕНИ ВО КИНА, СЕ ТЕСТИРААТ ВО СЛАЗБУРГ – АВСТРИСКИ ДОКТОР ДОНЕСУВА ДОБРИ ВЕСТИ: Против короната помагаат 2. лека, тешките облици можат да се запрат и до 90 отсто!

Австриската влада во борбата против корона ворусот ставила на располагање нови 22. милиони евра за истражување, а на салзбуршката покраинска клиника веќе ги имаат првите успеси во лекувањето. Владата финансира клинички студии за ефектите на лековите и супстанциите против КОВИД-19, а примариусот, Рихард Грајл, од Салзбург, рекол дека има „претпазливо …

Повеќе »

(ФОТО) МИНАЛ НИЗ ПЕКОЛ – СО МЕСЕЦИ СЕ БОРЕЛ СО ЕГЗЕМА И ГРДИ РАНИ ПО ЛИЦЕТО: Не смеел да се погледне во огледало се додека не престанал да користи РАБОТА која лекарите му ја препишале!

Џонатан Роу (32) од Лондон со години страдал од егзема и лупење на кожата, но откако се ослободил од стероидните кремови кои неговите лекари упорно му ги припишувале, неговата кожа се „излекувала“ и станала многу поубава. Најпрво со егзема се соочил на 18-годишна возраст. Ја добил најпрво на лицето, а …

Повеќе »

(Рецепти) СОВЕТИ ШТО ВРЕДАТ КАКО ЗЛАТО – Сите природни лекови на едно место: Еве како се лекувала славната пророчка Баба Ванга!

Познатата слепа пророчка имала лек за сите болки… Најпознатата пророчка и исцелителка во светот, Баба Ванга, немала проблеми со современата медицина, но таа никогаш не прибегнала кон тоа. Акни Пред спиење, нанесете облога на лицето – памучна ткаенина или газа што претходно сте ја натопиле во вода во која се …

Повеќе »

ФАРМАЦЕВТСКИ ГИГАНТ МОРА ДА ПЛАТИ 572. милиони долари казна за загрозување на здравјето на луѓето!

Судот на САД му изрекол казна од 572. милиони американски долари на фармацевтската компанија „Џонсон и Џонсон“ за учество во поттикнување на криза на зависност од опиоиди во Оклахома. Ова е прв случај кој стасал до судот после илјадници судски процеси против произведувачот и дистрибутер на опиоиди, пропишани за да …

Повеќе »

(ФОТО) Новиот документарец за кралот на попот открива нови бизарни детали за неговата смрт!

После документарниот филм „Leaving Neverland“, во кој двајца мажи отворено зборуваат за тоа дека биле жртви на педофилските склоности на Мајкл Џексон, на десеттата годишнина од смртта на Кралот на попот, пристигнува уште еден документарец. Филмот под наслов „Killing Michael Jackson” (Убивајќи го Мајкл Џексон), за тема ја има истрагата …

Повеќе »

Каква е грижата и што добиваат пациентите со ретки болести

Се зголемува грижата за пациентите со ретки болести. Зголемен е буџетот што државата го издвојува за овие пациенти, воведени се 3 нови лекови во 2018 година и уште 2 други во 2019 година, создаден е електронскиот регистар за ретки болести и уште други позитивни промени за пациентите со ретки болести. Актуелниот …

Повеќе »