Tag Archives: лекар

КОРОНА ВИРУС: Упатства на доктор за сите кои се лекуваат дома

Луѓето кои биле заразени со коронавирус, и имаат среќа и не биле хоспитализирани, односно имаат лесни симптоми, честопати се сомневаат во тоа што да земат за време на домашното лекување. Нишкиот радиолог Александар Ивковиќ нуди корисни совети, кои ги изведува од неговото лично искуство во борбата против ковид 19. Домашните …

Повеќе »

Исповед на лекар: Како изгледа една ноќ борба со корона

Од веб-страницата на Извршниот одбор на Здружението на лекари на Обединети против ковид, го пренесуваме сведочењето на искусен анестезиолог од синоќешната должност во една од српските болници. „Се надевам дека ќе ми ја простите слободата да ја споделам со вас мојата беспомошност и фрустрација на дежурен лекар во Ковид интензив …

Повеќе »

ОТКРИЕН УШТЕ ЕДЕН СИМПТОМ НА КОВИД 19: Ако ова го забележите на своето тело сфатете го сериозно!

Научниците открија дека осипот на кожата може да биде важен симптом на новиот коронавирус Сите симптоми на многу заразниот нов коронавирус полека се откриваат. Во текот на изминатите десет месеци научивме многу за начинот на кој влијае на различни луѓе и за начинот на кој реагира на различни видови лекови. …

Повеќе »

(Рецепт) Најјак и традиционален чистач на вашите артерии: Спречете инфаркт и шлог на потполно природен начин!

Телото старее, а со него и крвните садови, но природата се погрижи штопофолго да ја зачува нивната еластичност и отпорност. Секој сака да биде млад и здрав долго време, но телото на крајот старее. Крвните садови исто така стареат, ја губат еластичноста и на нивните sидови се појавуваат наслаги. Потоа …

Повеќе »

(ФОТО) ЛЕГЕНДА – „Ако платам за лек, немаме за храна“: Поради оваа РЕЧЕНИЦА си заминал од ДРЖАВНА БОЛНИЦА, а прегледот го наплатувал 30. денари

Египет жали за Мохамед Машали, лекар кој избрал да ги лекува оние кои немаат да платат наместо да Тој 50. години, 12. часови дневно го следел неговиот пат, откажувајќи се од многу работи. Голем успех е да се стане лекар во Египет, а работата е повеќе од профитабилна. После дипломирањето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Доктор трчал 35. км со маска за да ја урне најголемата лага за пандемијата!

Лекарот трчал 35. километри до работа и назад носејќи маска, за да докаже дека теориите на заговор за недостаток на кислород додека ја носиме маската не се точни. Том Лоутон, доктор од Јоркшир, решил да трча со маска за да им покаже на луѓето со респираторни проблеми, кои се плашат …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОТИВНО – Лекар се вратил кај семејството кое, поради корона вирусот, не го видел еден месец: Еве како реагирале неговите деца!

Лекарите, медицинските сестри и другите даватели на нега се борат со невидена ситуација порадикоја не смеат да контактираат со нивните семејства. Не само што тие работат во стресни услови, тие честопати се незаштитени, премногу вработени и мораат да се држат настрана од своите семејства. Неодамна беше објавено видео каде лекар …

Повеќе »

ОД СВОЕТО ИСКУСТВО ИЗВЛЕКОЛ ПОУКА – КАРДИОЛОГ ЈА ПРЕЖИВЕАЛ КОРОНА И ГО ОПИШАЛ СВОЈОТ ПЕКОЛ: „Ноќите беа најлоши, но си зададов задача како да не мислам на себе!“

Лекарите и медицинските сестри во римската болница „Касалпалоко“ тивко се движат околу пациенти кои лежат беспомошно во креветите опкружени со апарати што ги мерат виталните знаци. Медицинскиот персонал строго се придржува кон протоколите за безбедност. Сите тие се од глава до пети во заштитни одела, со латекс раквици на рацете, …

Повеќе »

(ФОТО) ПРИМЕР ЗА СИТЕ – За подвигот на овој доктор зборува цел свет: „Должноста на лекар е да помогне кога е најтешко, страв не смее да има!“

Овој човек е вистински херој и пример за сите! Состојбата во Италија со вирусот корона не се намалува со денови, а вирусот се шири со голема брзина. Таа држава се соочува со недостиг на лекари и професионалци кои се подготвени да се борат со овој злобен непријател. Доктор Ѓиано целиот …

Повеќе »