Tag Archives: лекар

Секој живот е важен: Фотографија која го обиколи светот и никого не остави рамнодушен

Оваа фотографија веќе долго време кружи на социјалните мрежи, го обиколи светот и не остави никого рамнодушен. Кој би помислил дека фотографијата е од пред 34. години, направена е во 1987. година, во градот Забша во Полска. Забележан е моментот по 23-часовна операција, трансплантација на срце. Замислете 23. часа во …

Повеќе »

(ФОТО) СЗО ги отфрлила неговите тврдења: Лекарот кој говорел дека вакцините не се добри починал од корона!

Лекарот од Кенија, Стивен Каранџа, кој рекол дека вакцината против ковид 19 е потполно непотребна, починал како резултат на инфицирање со вирусот корона. Д-р Каранџа, кој бил шеф на Католичкото здружение на кениски лекари, се залагал за третман со инхалации и таблети базирани на хидроксихлорокин. Тој имал несогласувања со Католичката …

Повеќе »

НЕ ЗЕМАЈТЕ НА СВОЈА РАКА: Проверете ги сериозните нус појави од претерувањето со витаминот Д!

Научниците и медицинскиот персонал предупредуваат на неселективна употреба на витамински додатоци среде пандемија на коронавирус, вклучувајќи злоупотреба или прекумерно внесување на додатоци во исхраната со витамин Д, што може да има контраефект и да биде многу опасно за здравјето. Во обид да го подобрат имунитетот и на тој начин да …

Повеќе »

Колку долго смеат да се земаат таблетки против болки? Ова е одговорот!

Честопати земаме лекови против болки лесно, без да размислуваме за нивниот ефект врз телото. Како најчестите делуваат аналгетиците што секому се на дофат на рака и колку долго можат да се земаат во континуитет? Кога зборуваме за лекови против болки, особено е важно да се истакнат оние без рецепт, кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пратеник спасил бебе во авион: Престанало да дише, па го направил ОВА!

Драмата во воздухот ги преплашила сите патници Пратеникот од Турската партија Реџеп Шекер, во петокот, спасил бебе во авион, откако имало опасни проблеми со дишењето. На летот од Киргистан кон Турција, членот на турскиот парламент реагирал инстинктивно, бидејќи по професија е и лекар. „Бебето ја смени бојата, не дишеше, срцето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Лекарот на Марадона на удар – се појавила снимка: „Дебелиот умира!“

Смртта на Диего Армандо Марадона се уште е под превез на мистерија, неврохирургот Леополдо Луке е обвинет за несоодветен третман, а сега излезе и аудио-снимка од контроверзен разговор. Порталот „Infobae”“ објавил транскрипт од разговорот помеѓу Луке и психијатарот Августина Косачова, кој се случил во последните моменти од животот на Диего. …

Повеќе »

ДОКТОРЕ НЕ ДАВАЈ ДА УМРАМ: Момче со „свастика“ на градите го молел лекарот, Евреин, да го спаси!

Лекар од Калифорнија, инаку Евреин, ја објавил својата приказна за лекувањето на пациент кој бил заразен со коронавирус, а чие тело било покриено со нацистички тетоважи. Во низата објави на социјалните мрежи тој опишал како се чувствувал во тие моменти. Д-р Тејлор Николс, чии твитови за ова искуство станаа вирални, …

Повеќе »

Ова е приказната зад потресната фотографија на прегратката на лекар и дедо со ковид

Фотографија на лекар во заштитно одело и ракавици кој, без прекин, работи 256. дена и гушка постар пациент на Денот на благодарноста, се прошири на социјалните мрежи како симбол на очајот на луѓето кои страдаат од ковид 19 и медицинскиот персонал кој се грижи за нив. Снимката од прегратката на …

Повеќе »

Приведен лекарот на Марадони: Ќерките на Диего го обвинуваат за смртта на нивниот татко!

Хаосот во Аргентина поради смртта на Диего Армандо Марадона не стивнува. Од родната земја на неодамна починатиот бог на фудбалот, пристигнуваат вести дека е уапсен неговиот личен лекар Леополдо Луке, кого ќерките на Марадона го обвиниле за смртта на Диего поради небрежност. Човекот кој имал привилегија да му биде доверен …

Повеќе »