Tag Archives: лекар

Пет сериозни симптоми поради кои треба веднаш да посетите лекар

ВО ВРЕМЕ на пандемијата, дури и консултациите со лекар се преселија во удобноста на сопствениот дом. Многумина се консултирале со лекар по телефон или е-пошта, но има некои симптоми кои бараат посета на лекар без одлагање. Необјасниво губење на тежина Иако многу луѓе можат да бидат задоволни со необјаснето губење …

Повеќе »

6 НАЈРАНИ СИМПТОМИ НА РАК НА ЖЕЛУДНИК: Вака телото испраќа знак дека во телото се развива злобен тумор!

Не ги игнорирајте овие сигнали… Ракот е се’ почеста болест која погодува се поголем број луѓе, според истражувањето. За среќа, болеста може да се забави, но и да се излечи во голем број случаи доколку се утврди навреме. Многу е важно да го слушате вашето тело и да ги следите …

Повеќе »

Ако имате некој од овие симптоми, побрзајте на лекар

НИКОЈ не сака да се нарекува хипохондрик и да го има својот лекар на брзо бирање, но понекогаш може да биде тешко самостојно да одлучите дали станува збор за мал или голем здравствен проблем, и секој доктор ќе ви каже дека е „подобро да се спречи отколку да се лечи“. …

Повеќе »

Милиони луѓе живеат со состојба за која не знаат дека ја имаат: Еве кои се симптомите!

НОВО истражување покажало дека во последните 30 години, повеќе од половина од населението има висок крвен притисок, или хипертензија, што не го третираат. Високиот крвен притисок е многу чест проблем. Меѓутоа, ако не се знае за него и не се држи под контрола, може драстично да ги зголеми шансите за …

Повеќе »

Тивок убиец: Имате ли „СКРИЕН ДИЈАБЕТЕС“? 15. знаци на кои треба да внимавате!

Повеќе луѓе од било кога се изложени на ризик од дијабетес, а некои го развиваат дури и без да го знаат. Симптомите на дијабетес може да се занемарат бидејќи луѓето мислат дека се предизвикани од нешто друго или симптомите се такви што не мора да се чувствуваат лошо и дури …

Повеќе »

Еве какво влијание на слабеењето има кафето!

Кафето е пијалок што се пие низ целиот свет. Покрај водата е најпопуларниот пијалок во светот. Ако сте се прашувале дали може да ви помогне да изгубите тежина, одговорот е ДА. Диететичарката Кетрин Зерацки од клиниката Мајо вели дека кафето влијае на слабеењето на неколку начини. Го потиснува апетитот Никој …

Повеќе »

Пожарникар открил се’ за последните моменти со принцезата Дајана во ноќта на трагичната несреќа

Пожарникарот, кој меѓу првите и помогнал на принцезата Дијана по трагичната несреќа во Париз, за ​​„Дејли меил“ раскажал за деталите и средбата со повредената принцеза Дајана. Наредникот Хавиер Гурмелон за „Дејли меил“ изјавил дека принцезата Дајана, кога пристигнале на местото на страшната несреќа, сè уште се движела и разговарала. „Таа …

Повеќе »

После 24 години, проговорил лекарот на принцезата Дајана: “Пробав сè за да ја спасам! Се боревме!”

Принцезата Дајана, почина пред 24. години во сообраќајна несреќа во Париз Д-р МонСеф Дахман, кој таа вечер ја примил принцезата Дајана во критична состојба, конечно им раскажал на сите за кобната ноќ. – Спиев во просторијата за одмор, кога дежурниот анестезиолог ме разбуди и рече дека имаме итен случај – …

Повеќе »

Секој живот е важен: Фотографија која го обиколи светот и никого не остави рамнодушен

Оваа фотографија веќе долго време кружи на социјалните мрежи, го обиколи светот и не остави никого рамнодушен. Кој би помислил дека фотографијата е од пред 34. години, направена е во 1987. година, во градот Забша во Полска. Забележан е моментот по 23-часовна операција, трансплантација на срце. Замислете 23. часа во …

Повеќе »