Tag Archives: леќа

Оваа достапна храна содржи повеќе протеини отколку јунешко месо

Во последно време, протеините се’ бараат се повеќе и сосема е јасно зошто. Тие нe прават сити, помагаат да се изградат мускули, а студиите покажаа дека можат да го зајакнат метаболизмот и на крајот да помогнат во губење на тежината. И иако месото е првото нешто на што мислите кога …

Повеќе »

ЛЕЌА јаделе и СТАРИТЕ ЕГИПЌАНИ а денес ја запоставуваме: Колку е важно во исхраната!

Леќата е една од најстарите хранливи намирници во светот. Постојат намирници кои најчесто ги забораваме и не знаеме колку можат да придонесат за здравјето на организмот. Една таква намирница е леќата. Се смета за една од најстарите хранливи состојки во светот, а Египќаните некогаш ја сметале леќата како кралска храна. …

Повеќе »

Еве како да внесете што повеќе цинк во организмот и да го зајакнете телото: Болестите нема да ви можат ништо!

Честите настинки, влошување на хроничните заболувања – се знаци на слаб имунитет. Цинкот е најважен за обновување на организмот… Недостаток на цинк бил забележан кај секое трето лице во средна возраст. Телото не произведува цинк самостојно, но залихите се надополнуваат со внес на храна. Луѓето со нарушувања на бубрезите и …

Повеќе »

ПРОТЕИНСКИ БОМБИ – 5. намирници кои се преполни со протеини а не се месо или јајца: Природен извор на белковини за добро здравје

Во продолжение дознајте која храна има големо количество белковини… Белковините, покрај мастите и јаглените хидрати, се многу важен дел од исхраната и служат за обнова и градење на ткивото и мускулите. Главниот извор на белковини или протеини е храната од животинско потекло. Но, постојат и други намирници што можете да …

Повеќе »

(Рецепти) 3 предлози за здрави и брзи оброци

Повеќето фамилии секојдневно се соочуваат со предизвикот за тоа што ќе се подготвува дента за ручек. Многу често се случува да потрошиме повеќе време за размислување, дискутирање, планирање отколку што ни е реално потребно за готвење на самиот оброк. Токму затоа, нашата редакција, заедно со компанијата Макпрогрес и нејзиниот бренд …

Повеќе »

(ФОТО) Наскоро ќе започнат постите: 5. занемарени извори на протеини кои ќе ви помогнат во секојдневието!

Дали знаевте дека вклучување на стотина грама наут во дневното мени го намалува нивото на холестерол? Од 11. март започнуваат велигденските пости и секој од нас размислува како да го збогати менито а да не биде монотоно и здодевно. Некои со години си имаат своја шема за исхрана за време …

Повеќе »

(ФОТО) Здрави мафини со леќа и семки

Потребно е: 150 г пченкарно брашно 150 г меко брашно 1 прашок за печиво 150 мл јогурт 20 мл сок до лимон 3 јајца 50 г путер малку сол 200 г портокалова леќа 50 г семки од тиква 50 г бадеми Подготовка:леќата малку проварете ја и иситнете во пире. Јајцата …

Повеќе »