Tag Archives: лек

(РЕЦЕПТ) Ако се мачите со РЧЕЊЕТО, направете чај од овие билки

Лековитите билки можат да го решат и овој проблем. Ако имате проблеми со рчењето, обидете се да го решите природно со помош на три билки, чија комбинација е многу здрава и моќна. Ќе ви требаат: – камилица 20 грама – жалфија 20 грама – ајдучка трева 20 грама Подготовка: полијте …

Повеќе »

ГО СПРЕЧУВА ВИРУСОТ ДА СЕ РАЗМНОЖУВА: „Фајзер“ започнува клинички испитувања на лек против корона

Компанијата „Фајзер“ денеска објави дека започна сеопфатно клиничко испитување на лекот против вирусот корона, со цел да се испита неговата способност превентивно да го намали ризикот од инфекција во околината на заразеното лице. Неколку компании, меѓу кои „Мерк“ и „Рош“, работат на лекови како антивирусни лекови. Тие делуваат така што …

Повеќе »

Мажите кои го пиеле лекот ИВЕРМЕКТИН против КОРОНА станале стерилни!

Веројатно сте слушнале дека многу луѓе почнале да земаат „ивермектин“ во страв од корона. Тоа е ветеринарен лек наменет за коњи, кој чини околу седум долари, а некој заклучил дека е ефикасен и против корона и кај луѓето. Една нова студија покажала дека лекот „ивермектин“ може силно да влијае на …

Повеќе »

Што се случува кога сме под СТРЕС: Нашето тело минува низ овие ТРИ ФАЗИ за само ЕДНА МИНУТА!

Кога сме под стрес, нашето тело влегува во состојба на „вонредна состојба“ и почнува брзо да работи како мотор на автомобил со полна брзина. Ако разбереме што се случува во нашето тело додека сме изложени на стрес, можеме полесно да го контролираме, вели Мајкл Ј. Портер, предавач на Молекуларна генетика …

Повеќе »

Вакцината од Оксфорд крие потенцијална терапија за рак

Технологијата што се користи за производство на вакцина Оксфорд-АстраЗенека против Ковид-19 може да помогне во лекувањето на ракот, велат научниците. Научниците смислија вакцина која ќе ги таргетира туморите, и таа работи на истиот принцип како и вакцината АстраЗенека, пишува Sky news. Кога била тестирана на глувци, вакцината го зголемила бројот …

Повеќе »

(Рецепт) Со овој чај отец Тадеј излекувал реума, гастритис и проширени вени!

Отец Тадеј, еден од најпознатите православни свештеници, страдал од ревматизам што му задавал неподнослива болка во зглобовите, како и од проширени вени. Отишол на лекар, но немало лек за неговата состојба кој целосно ќе го излечи. Потоа се свртел кон народната медицина, односно рецептот што го нашол во книга за …

Повеќе »

Новиот лек против коронавирус ќе биде замена за вакцините

Компанијата AstraZeneca соопштила дека нејзината терапија со антитела ги исполнила очекувањата на нивната нова студија во борбата против коронавирусот. Британската компанија понуди замена за вакцини против коронавирус за лица со ослабен имунитет со нов метод. Новиот метод вклучува комбинација од два вида антитела, формирајќи т.н. коктел што, според нивната најнова …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бебе горила: Поради ретка состојба дете прима лек од кој му растат густи влакна

Двојка од Тексас на својот четиримесечен син од љубов му вели „горила“ поради бизарниот несакан ефект на лекот што целото тело му го покрил со црни влакна. „Тој не беше влакнест кога се роди, но по неколку недели, додека ги земаше лековите, се претвори во мала горила“, рекла Бри Шелби, …

Повеќе »

Научниците од Новосибирск го докажале неверојатниот ефект на габата Чага против корона вирусот

Истражувачите имаат намера да направат антивирусен лек базиран на екстракт од габа од бреза Научниците од Центарот за вирусологија и биотехнологија „Вектор“ во Новосибирск докажале дека чагата може да ја намали активноста на коронавирусот. Истражувачите имаат намера да направат антивирусен лек базиран на екстракт од габа од бреза. Чага е …

Повеќе »