Tag Archives: лек

ОПТИМИЗАМ – Претседателот на Венецуела порачал: „Имаме лек кој 100 отсто го уништува коронавирусот и нема нуспојави!“

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, објави дека неговата земја развила „високо ефективен антивирусен лек“ што го разбива новиот коронавирус без никакви несакани ефекти. Лекот ќе биде претставен на СЗО за сертифицирање, рекол Мадуро. „Сакам да кажам дека Венецуела разви лек кој уништува 100 проценти од коронавирусот“, рекол во неделата претседателот …

Повеќе »

(Рецепт) Запрете ја настинката на време: Напиток кој спречува инфекции и вируси

Оваа мешавина на најмоќни природни антибиотици, уништува вируси, бактерии и паразити, но ги чисти синусите и го олеснува дишењето. Состојки: 1/4 филџан рендан лук 1/1 филџан рендан ѓумбир 2 лажички рендан рен 700 мл органски оцет од јаболки 2 лажици куркума во прав 1/4 филџан ситно сечкан кромид 2 чили …

Повеќе »

Ве болат очите од гледање во екран: Може да ви помогне едноставен трик

Многу луѓе страдаат од пецкање и болка по долготрајно гледање во екранот на компјутерот, но и на мобилниот телефон. Иако е тешко да се избегне овој проблем, покрај носењето посебен вид очила, може да ви помогне и мал трик. „Не сме свесни за сината светлина што доаѓа од компјутерот, мобилниот …

Повеќе »

Еве каков експериментален коктел на антитела примил Трамп?

ДОНАЛД ТРАМП во текот на денот примил доза на експериментален лек, речкол неговиот лекар, додавајќи дека Трамп е уморен, но расположен. Како што објави Си-Ен-Ен, станува збор за коктел од антитела „Регенерон“ што Трамп го добил како претпазливост. Лекот во моментов е во третата фаза на тестирање. Заедно со Регенерон, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТЕШКА РОДИТЕЛСКА ЉУБОВ: Приказна за девојчето кое после смртта го чуваат во криогена комора!

Тајландско семејство решило да ја замрзне својата почината ќерка, надевајќи се дека еден ден ќе можат да ја оживеат. Оваа технологија се нарекува крионика. Пред пет години, двегодишно девојче од Бангкок по име Ајнц починала од редок, но смртоносен облик на рак на мозок. Борејќи се со незамисливата болка за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Твитер објава од која им се превртел стомакот на многу луѓе: Испивањето сопствена урина како лек!

Постојат бројни форми на алтернативна медицина, но оној што е разбирлив за многумина и е многу гаден е пиење сопствена урина. Твитот за тоа деновиве предизвикало лавина коментари во Србија. Твитер објавата од која им се превртел стомакот на многу луѓе ја покажува преписката на две жени на кои се …

Повеќе »

СВИНСКАТА МАСТ лекува кожни заболувања и ги ублажува болките: Користете ја за стрии и упорни мозолки – но и многу други нешта!

Покрај традиционалната позната примена во исхраната, маста се користи и за лекување на одредени болести. Нешто што е неопходно е чистење на свинската маст во девет води. Што значи тоа? Ова значи дека маснотијата се исплакнува со вода 9 пати, т.е. процесот треба да се повтори онолку пати колку што …

Повеќе »

(ФОТО) Краставицата е најкорисна салата: Додека „симнува“ целулит и килограми еве што прави за здравјето!

Кога купувате краставици, гледајте да имаат цврст и мазна кора – тиакви се најдобри и можат да подолго да стојат… Кога доаѓа летото, ретко на кој зеленчук толку се радуваме како на краставиците! Освен што се освежувачки и вкусни, еве за кои карактеристиките на краставиците уште треба да ги знаете: …

Повеќе »

Решена загатка! Познато зошто короната го одзема чулото на мирис што е и потенцијален лек!

Американските научници се сигурни дека дошле до одговор зошто многу пациенти со коронавирус го губат чувството за мирис, на некое време. Во исто време, тие тврдат дека во ова знаење се крие можниот лек за короната. Треска, болка во грлото, кашлица, болка во градите, слабост – ова се најчестите симптоми …

Повеќе »