Tag Archives: лед

(ФОТО) Хотели со снег и мраз низ Европа, неколку лоцирани околу Балканот!

Додека многу туристи очајно сакаат да избегаат од студеното време, други сакаат да уживаат во ледените снежни пејзажи. Ова се само дел од хотелите во Европа кои нудат „освежувачки“ одмор во вистинска смисла на зборот Денес во светот има навистина многу хотели кои овозможуваат вистинско уживање за љубителите на студеното …

Повеќе »

Дали имате ЗДРАВО СРЦЕ? Овој тест од 30. секунди ќе ви каже дали е време за КАРДИОЛОГ!

Срцевите проблеми не секогаш доаѓаат со јасни предупредувачки знаци. На сите им е јасно дека е неопходно да се оди на редовни контроли, но има и еден тест кој можете да го пробате дома, а кој ќе ви ја открие состојбата на срцето. Ќе ви помогне да добиете идеја како …

Повеќе »

Како да се ублажи чешањето по каснување од комарец?

СЕ пристигна во времето во годината кога сите бараат ефикасен метод за да престанат да чешаат после каснување од комарец. Постојат многу третмани и домашни лекови кои можат да помогнат, но и да помогнат. Зошто каснувањето од комарец предизвикува чешање? Кога комарец ќе ви ја цица крвта, остава малку плунка …

Повеќе »

НЕГА – Овој третман не чини ништо и е се’ попопуларен: Дава одлични резултати но морате да бидете внимателни!

Козметолозите многу често ги советуваат припадничките на поубавата половина да користат третман со мраз за нивна нега, што може да даде совршени резултати на секоја кожа. Овој трик го користат најпознатите светски sвезди, како што се Ирина Шајк и Карли Клос, кои му должат бескрајна благодарност. Сепак, употребата на овој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Скокнал во ладниот базен за да го спаси кучето кое пропаднало низ ледот

ЕКСТРЕМНО студеното време преовладуваше последните денови во Тексас, а водата во базените пред многу куќи се замрзнала и ги претворила во лизгалишта. Дан Холмс научил на потешкиот начин дека замрзнувањето на водата може да биде крајно опасно по живот за домашните миленици. Додека уживал во ветерот во дворот на куќата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Решена мистеријата на џиновските кратери во Сибир

Минатата година ненадејно се појавил огромен кратер во сибирската тундра – и сега е откриено што го предизвикало неговото формирање. Тоа не е само еден кратер – тоа била 17-та дупка што се појавила на оддалечените полуострови Јамал и Гида во рускиот дел на Арктикот. Првата дупка била забележана во …

Повеќе »

(ФОТО) Дојранското езеро почна да замрзнува!

Дојранчани одамна не паметат водата на езерото да замрзне… Од грчката страна на Дојранското езеро, во местото Дојрани, стасуваат типични зимски слики, но не и за ова езеро кое преку лето го краси медитеранска клима. Но, она што доаѓа од Дојрани покажува колку е јака зимата во грчкиот дел на …

Повеќе »

Македонија денес во жолта фаза: Поларен студ до -18 степени – Министерстово за здравство со препораки

Ладното време во земјата не попушта што придонесеи и Министерството за здравство да се огласи со препораки до граѓаните… Македонија денеска, според најавите од синоптичарите, ќе биде зафатена од поларен студ од жолта фаза со ниски температури кои ќе се спушат до минус 18 степени. Управата за хидрометеоролошки рабoти соопшти …

Повеќе »

(ФОТО) Краков: За заледените улици наместо сол – КАФЕ!

Жителите на Краков беа разбудени од мирисот на кафе од улиците затоа што градската служба се сетила со кафе да ги испрска снегот и заледените површини. Градското зеленило објавило и дека кафето е добро за животната средина и неговите остатоци се поевтини од солта. Оваа одлука ги развесели жителите и …

Повеќе »