Tag Archives: ладно

Стаса ли зимата – Какво време не очекува во наредните 5. дена?

Поради продор на студена воздушна маса преку денот ќе дува засилен северен ветер, а од изутрина врнежите од дожд ќе преминат во снег и во некои од пониските места. Повремени слаби врнежи од снег ќе има и во повисоките делови од Скопската котлина. Во западните делови ќе се формира нова …

Повеќе »

Какво време не очекува во наредните 4. дена: Дали снегот ќе не изненади?

Променливото време, врнежите од дожд, мирисот „на зима“ како да ни најавуваат поладни тенови, карактеристични за овој дел до годината. Еве што најавува УХМР за наредните 4. дена: Денес ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните и јужните делови. Ќе дува умерен до засилен ветер …

Повеќе »

Не очекува сончево и топло време, до 25 степени – Пад на температурите од вторник!

Да уживаме во неколкуте топли денови, барем така најавува УХМР... Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи во интервал од 8. до 12., а максималната ќе достигне од 19. до 25. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГОТ ЈА „ОКОВАЛ“ ЕВРОПА: Се забелело во Швајцарија, Италија и Германија, невремето донесе студен фронт

ДЕЛОВИ од Европа се под снежна покривка, а најголеми врнежи се забележани во Австрија, Швајцарија, Италија и Германија. Силен снег вчера почна да паѓа во некои делови на Австрија, а особено бил забележлив во Јужен Тирол, односно на алпските премини Бренер и Ресија, кои ги поврзуваат австриските и италијанските Алпи. …

Повеќе »

Топло со сонце или ладно: Еве какво време се најавува за наредните 5. дена

Сонцето во пладневните часови сеуште убаво не грее, но затоа утрата и вечерите се ладни – еве какво време најавуваат од УХМР за наредните пет дена… Денес (петок) во утринските часови понекаде во котлините ќе има услови за појава на магла и ниска облачност, особено во јужните делови. Преку денот …

Повеќе »

Какво време да очекуваме во наредните 5.дена?

Промените на температурите кај ретко кого не влијаеа, а стабилизирањето би ни помогнало конечно да ги извадиме зимските алишта и да не се залажуваме со сончевите зраци…Еве каква прогноза издаде УХМР за наредните 5. дена: Денес ќе биде наутро студено, на повеќе места со негативни температури и со услови за …

Повеќе »

Какво време ќе имаме во наредните пет ден? Дали ќе има и снег?

Ладно, врне, човек да се замисли дали да облече нешто потопло…Како преку ноќ да залади…Еве какво време најавува УХМР за наредните 5. дена: Денес (четврток) ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2), проследени со засилен северен ветер. На планините …

Повеќе »

Какво време не очекува во наредните пет дена?

Есента полека го зазема својот простор, дожд, ладно – дали навистина ќе треба да ги заборавиме топлите денови (не оние летните) кога сонцето умееше да не милува…Еве што најавува УХМР за наредните 5. дена: Денес не учекува студено утро, а преку денот сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе …

Повеќе »

Што ќе не „убие“ попрво – провев или клима

Климата директно влијае на базалниот метаболизам, односно на метаболичките промени во организмот, нагласуваат лекарите, па затоа е важно правилно да се користи. „Треба да се прилагодиме на огромната разлика во температурите надвор и во становите и канцелариите. Не смее да се случи да е 38 степени надвор и 22 степени …

Повеќе »