Tag Archives: ладна вода

Ладната вода е клучна: Пет начини да го намалите крвниот притисок без лекови

Драстичните промени на температурата, наизменичното сончево и врнежливо време не се невообичаени за лето, а сето тоа влијае на нашето здравје. Промените во атмосферскиот притисок влијаат и на промените на крвниот притисок, што е особено опасно за луѓето кои страдаат од кардиоваскуларни проблеми, како и за хроничните пациенти и постарите …

Повеќе »

ЗАШТИТА – Имунолог открил ефикасно средство во борбата против чешањето по каснување од комарец

Ќе ја излади кожата и ќе ја смири работата, но обидете се да не претерувате со количината… Каснувањето од комарец може да биде многу непријатно, да чеша и иритира. Чешањето е често неподносливо и има многу црвенило. Сепак, постојат неколку трикови за борба против убодот од комарец. Коцка мраз Имунологот …

Повеќе »

РАЗЛАДЕТЕ СЕ БЕЗ КЛИМА: Докторка открила трик со тавче и мраз кој ја намалува температурата

Нема ништо пофрустрирачко отколку кога не можете да заспиете во топлите летни ноќи Зборувајќи за Independent, експертот за спиење, д-р Нерина Рамлахан, објаснила: „Добриот сон е важен за обработка на информациите во текот на денот, како и за поправка и враќање на рамнотежата на телото физички и психички“. Притоа, докторката …

Повеќе »

Не можеме да го замислиме летото без ЛАДНА ВОДА, но може да биде ЛОШО ЗА ЗДРАВЈЕТО – еве кој НИКОГАШ не смее да ја пие

Кога температурата се зголемува, нема ништо поубаво, повкусно и послатко од чаша фина, ледена вода… Сепак, експертите советуваат дека мора да бидете внимателни со неа. Ладната вода секогаш има подобар вкус, бидејќи ниските температури можат да го прикријат лошиот вкус. И покрај добрите својства на водата, која се смета за …

Повеќе »

Четири едноставни начини да го забрзате метаболизмот: Без гладување и откажување од чоколадо

Доведете ја линијата во ред на наједноставен начин Гладувањето за побрзо слабеење не е решение и често дава спротивен резултат. Најдобар начин да се ослободите од вишокот маснотии е да го забрзате метаболизмот. Кога вашето тело брзо ја обработува храната, маснотиите ќе се акумулираат побавно. Четири совети можат да ви …

Повеќе »

Дали имате ЗДРАВО СРЦЕ? Овој тест од 30. секунди ќе ви каже дали е време за КАРДИОЛОГ!

Срцевите проблеми не секогаш доаѓаат со јасни предупредувачки знаци. На сите им е јасно дека е неопходно да се оди на редовни контроли, но има и еден тест кој можете да го пробате дома, а кој ќе ви ја открие состојбата на срцето. Ќе ви помогне да добиете идеја како …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРАМАТИЧНО СПАСУВАЊЕ ВО АМСТЕРДАМ: Почнале да се лизгаат по каналите а ледот само делувал доволно цврст!

Група лизгачи во Амстердам беа спасени откако паднале во ладната вода откако се скршил мразот на кој тие лизгале. Последните денови многу жители на Амстердам побрзаа на мразот за да се забавуваат, бидејќи каналите и водите во тој град се замрзнати. Сепак, потоплите температури доведоа до слабеење и топење на …

Повеќе »

(ФОТО) Една недела се туширала со ладна вода и ги покажала резултатите

Стефани Хоуп со месеци слушала за придобивките од туширањето со ладна вода. Слушнала дека позитивно влијае на психата, кожата, косата и го олеснува воспалението на мускулите после тренинг. Студениот туш наутро ве буди веднаш, а Стефани не е „утрински тип“. Таа сака да спие и тешко се буди. Иако лекарите …

Повеќе »

Храбро момче скокнало во ладна вода да спаси малечко кученце

На Фејсбук, на страницата „Миленичиња“ се појави фотографија која стопли многу срца. Момче во Битола, кога видело дека во ладните води во реката се нашло малечко кученце без двоумење скокнало во водата… Секоја чест за непознатото момче кое спасило невино кученце…

Повеќе »