Tag Archives: квин

(ВИДЕО) Брајан Меј прогласен за витез

БРАЈЕН МЕЈ, гитаристот на рок групата The Queen, се најде на списокот од околу 1.000 луѓе на кои кралот Чарлс им ги додели традиционалните новогодишни кралски почести и одликувања. Тој беше прогласен за витез и отсега ќе биде познат како Сер Брајан Меј. Гитаристот, препознатлив по долгата кадрава коса, е …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКВО ОТКРИТИЕ! ПОСЛЕ 34 ГОДИНИ, ИЗГУБЕНА ПЕСНА НА ГРУПАТА „КВИН“ ЈА ВИДЕЛА СВЕТЛИНАТА НА ДЕНОТ! Легендарниот Фреди Меркјури звучи крајно страсно, слушнете!

Легендарната британска рок група „Квин“ објави изгубена песна со покојниот Фреди Меркјури за прв пат по 8. години.Песната „Face It Alone“ првично беше снимена за време на снимањето на албумот „The Miracle“ во 1988. година, но не влегла во финалната верзија.Тоа било откриено кога продуцентскиот тим на бендот се вратил …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВЕЛИЧЕСТВЕНО – На платинестиот концерт пееле музички ѕвезди: Дајана Рос испратила порака до кралицата!

Долгоочекуваниот концерт по повод платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета која овој настан го следеше од својот дом, го отвори принцот Вилијам, а потоа се „ределе“ ѕвезди кои биле внимателно избрани… View this post on Instagram A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily) Американската пејачка Дијана Рос го заврши својот …

Повеќе »

(ВИДЕО) За убав почеток на денот: „Боемска рапсодија“ од „Квин“ во изведба на Академскиот хор „Мирче Ацев“

Често знаеме да кажеме „наше а светско“…Во овој случај е обратно… Светското стана наше кога Академскиот хор „Мирче Ацев“ на доделувањето на „Златна Буба Мара на популарноста“ во 2019. година ја изведе „Боемска рапсодија“ од „Квин“. Секој што го гледал филмот знае како се создаде оваа песна која во изведба …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Се појавил првиот трејлер за „Боемска рапсодија“: Фреди ни се вратил!

 Сите вистински обожаватели на рок музиката ќе бидат воодушевени со првата најава за филмот за еден од најпознатите рок бендови на сите времиња, групата „Квин“.Фреди ни се вратил… ‘Bohemian Rhapsody’ е епска приказна за легендарниот бенд „Квин“ и пејачката легенда Фреди Меркјури – човекот кој верувал во себе и својата …

Повеќе »

(ФОТО) „Боемска рапсодија“:Вака ќе изгледа Фреди во филмот

Иако актерот Саша Барон Коен со години се трудел да ја добие улогата на Фреди Меркјури, тој се повлекол од проектот поради разминување во креативните ставови.Улогата ја добил Реми Малик а глумецот сега по прв пат се покажал во таа улога. Екипата зад филмот „Боемска рапсодија“, биографско дело за периодот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Queen со ново издание за нивниот албум “News for the World” по повод 40- годишнината

Queen со поклон до нивните фанови. Новото издание на “News for the World” ќе ги долови најдобрите песни од нив, приватни снимки, документарен филм и настапи во живо. Queen ќе ја прослават 40 – годишнината од нивниот албум “News of the World” со повторно издавање на алтернативни дискови, демонстрации и …

Повеќе »