Tag Archives: куркума

(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

Кремастиот и пенесто млечен пијалок помага во зачувувањето на здравјето а во и исто време е и вкусно… Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело. Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во …

Повеќе »

(Рецепт) 3. супер моќни намирници против рак и дијабетес: Измешани заедно го даваат најмоќниот лек на планетата!

Оние кои ги консумираат овие производи, сами или заедно, го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес и карцином… Оние храна што припаѓаат на супер храна, се оние што ги надминуваат можностите на другите намирници. Три супермоќни производи успеаа да ја докажат својата лековита способност и хранливост, а тие се: куркума, …

Повеќе »

(ФОТО) САМО 1. лажичка од овој зачин го топи салото со неверојатна брзина: Еве што стабала секој ден во оброкот и ЦЕЛУЛИТОТ исчезнал!

Индискиот зачин кој има неверојатни лековити својства, е совршено оружје во борбата против прекумерната тежина, а станува збор за моќната куркума. Истражувањата покажуваат дека куркумата помага да се намали и спречи создавањето на масни клетки. Исто така, овој зачин ги претвора белите масти во кафеави и на тој начин го …

Повеќе »

(Рецепт) ВКУСНО И МНОГУ ЕФИКАСНО – Јогурт и куркума: Комбинација која го чува мозокот, крвните садови и витата линија ако ја внесувате на вистински начин!

Истражувањата покажале дека токму оваа комбинација помогнува при согорувањето на мастите од црниот дроб… Куркумата е зачин кој често се користи во азиската кујна и има многу позитивни ефекти врз телото. Во комбинација со јогурт, полесно се „поднесува” во телото, а притоа е одлична комбинација за губење на тежината! Овој …

Повеќе »

(ФОТО) Измешајте ги овие состојки и ќе добиете најмоќен антибиотик кој штити но и лекува 160 здравствени проблеми како и рак!

Влијае на 700 гени во нашето тело и лекува повеќе од 160 здравствени проблеми Куркурмата, моментално, е еден од најпопуларните зачини во светот, кој не се користи премногу во нашата кујна. Има единствен вкус, но може да се користи не само за приготвување јадења туку и за проблеми со варењето, …

Повеќе »

Сите ја отпишале но таа не се предала: Го земала овој зачин и се случило чудо – лекарите биле во шок!

Лекарите се сомневале но никогаш не успеале да докажат дека овој зачин лекува рак. Диенеке Фергусон (67) со години неуспешно се борела против рак на крвта, а сега конечно успеала да ја запре свирепата болест со помош на куркумин, една од главните состојки на азискиот зачин куркума. Докторите тврдат дека …

Повеќе »

(ФОТО) Има дури 5. зачини поради кои вашиот стомак ќе биде порамен од било кога!

Баш овие денови (повторно) сте планирале да почнете диета и да ја промените исхраната? Сите знаеме и таков план ни е добро познат, а доста демотивира кога ќе се сетиме дека килограмите нема да се истопат само благодарение на нашата желба за промени. За тоа е потребно многу работа, а …

Повеќе »

(Рецепт) Куркумата го чисти лицето, отстранува акните и подмладува: Чудесен индиски зачин кој вашата кожа ја враќа во живот!

Куркумата е прав која често се користи во индија, како во исхраната така и за лекување на роблемите со кожата… Познато е дека оваа билка е вистински зачин за здравје, а многу е корисна и во служба на убавината. Турчинките миењето на телото го кренале на пиедестал на дружење, опуштање …

Повеќе »

(Рецепт) Напиток кој ги чисти плуќата: Без отрови во телото за неколку дена!

Напитокот од ѓумбир, кромид и куркума е природен лек кој помогнува во детоксикација на плуќата. Ако сте бивш пушач можно е да имате токсини во плуќата предизвикани од лошата навика, а природната медицина подарува рецепт за напиток кој ги чисти плуќата, а се прави од само три состојки. Ѓумбир Овој …

Повеќе »